ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΚώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αγκαλιά με τον τίτλο η Κ-19!

Eξαιρετικοί οι Νέοι του Ολυμπιακού νίκησαν 2-0 τον Ιωνικό και πλέον χρειάζονται έναν μόλις βαθμό, ώστε να αναδειχθούν πρωταθλητές Ελλάδας.

Την εκπληκτική τους κούρσα στην φετινή Super League συνέχισαν ακάθεκτοι οι Νέοι του Ολυμπιακού, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ιωνικού με 2-0 για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πλέον απομένει ένα παιχνίδι για τους Νέους με αντίπαλο τον Βόλο εκτός έδρας, όπου με νίκη ή ισοπαλία θα στεφθούν πρωταθλητές για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.
Το νεανικό συγκρότημα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου μπήκε στο ματς με «φουλ» επιθετικές βλέψεις αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε ευκολότερο το έργο του στην συνέχεια.
Στο 17′ ο Κουτσίδης έκανε βαθιά μπαλιά με στόχο τον Χαραλαμπόγλου, εκείνος έπιασε φοβδερό σουτ στην κίνηση, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι! Στο 20’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, όταν ο ο Χαραλαμπόγλου προσπάθησε να σκάψει την μπάλα με τον Βαμβακούλα να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και ο Χαραλαμπόγλου έκανε το 0-1.
Το γρήγορο γκολ απελευθέρωσε τους «ερυθρόλευκους» που έγινν ακόμη πιο πιεστικοί αναζητώντας το 0-2. Στο 37′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αρσενίδη ο Ρέτσος δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.
Πριν το φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41′ ο Αρσενίδης πάτησε περιοχή, όπου ανατράπηκε από τον Κοντονίχη και ο διαιτητής καταλόγισε εκ νέου πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Χαραλαμπόγλου σημειώνοντας το 0-2.

Ιωνικός: Μεμά, Γκόλφης (45′ Τσελίκου), Αρμένης, Σπανός, Πετράς, Βαμβακούλας, Μπακαούκας, Παππας, Γιάννης (78′ Φράγκος), Ντόβας (56′ Σαράκος), Κοντονίχης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαδούδης, Αρσενίδης, Ρέτσος (72′ Πρεκατές), Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Φρέρης (67′ Πατήρας), Κουτσογούλας, Μπακούλας (56′ Σταυρόπουλος), Χαραλαμπόγλου, Παπακανέλλος (67′ Προκοπίου), Κωστούλας (72′ Μοίρας).