UncategorizedΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΒΟΛΕΪΔΙΑΦΟΡΑΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άγγιξε την 100άρα με το Μοσχάτο

Το εντός έδρας αήττητο του Ολυμπιακού στην Α1 μπάσκετ Γυναικών συνεχίστηκε και κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου. Οι κοπέλες του Νίκλα νίκησε 98-64 στο ΣΕΦ και διεύρυναν το σερί. Με επιθετικό πλουραλισμό και ωραίο μπάσκετ. Άγγιξε την 100άρα με το Μοσχάτο.

• Η MVP: Αγγελική Νικολοπούλου. Η διεθνής γκαρντ έκανε «γεμάτο» ματς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 23:45.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η δυναμική εκκίνηση του Θρύλου στο ματς, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με +17, καθόρισε και την έκβασή του.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η Νεφέλη Στούπα πέρασε και δεν… ακούμπησε. Καθώς είχε 0/10 σουτ (σ.σ.: 0/7 τρ.) εντός παιδιάς σε 37:12.
  • THE POINT: Η κυριαρχία του Ολυμπιακού σε ριμπάουντ (45 με 34) και ασίστ (27 με 15) έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο ματς.

Άγγιξε την 100άρα με την Ελευθερία

Με δυνατή εκκίνηση στο ματς, τη διαφορά να πλησιάζει από το 4′ τους 10 πόντους (11-2) και την Σουκ να κυριαρχεί (9π.). Στην πορεία την σκυτάλη πήρε η Νικολοπούλου για να βρεθεί ο Ολυμπιακός στο +17 (26-9, 9′). Με τα δύο τρίποντα της Γκούσταφσον στα πρώτα 68” του δεύτερου δεκαλέπτου, το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα έφτασε στους 22 (33-11, 12′). Όπως και στους 23 (36-13, 13′). Επιπλέον, ο καλός επιθετικός ρυθμός οδήγησε το σκορ στο +25 (49-24, 18′). Για να σκοράρει η Νικολοπούλου για το +27 στο ημίχρονο. Ακόμη, το παιχνίδι ήταν αυτό που έφερε τον Ολυμπιακό στο +32 (60-28, 23′) και το +39 (71-32) με την Γκούσταφσον (26′). Αν και η Ελευθερία μείωσε λίγο το σκορ, 74-42 στο 28′. Επιπλέον, στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μοσχάτου «ροκάνισε» κι άλλο τη διαφορά ως τους 28. Έτσι το ματς τελείωσε με 34 πόντους διαφορά. Άγγιξε την 100άρα με το Μοσχάτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 53-26, 79-48, 98-64.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.