ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τους τελικούς του πρωταθλήματος άφησαν Ολυμπιακός και ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.  Οι ερυθρόλευκοι δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα με  27-24 για την  18η αγωνιστική της Handball Premier.

Oι νταμπλούχοι θα μπορούσαν να γράψουν διαφορετικά την ιστορία της αναμέτρησης, αλλά η διακοπή στο 10ο λεπτό, στο σημείο που πήγαν να αποκτήσουν ρυθμό, λόγω της συμπεριφοράς των οπαδών των γηπεδούχων, έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ, να οδηγεί στο σκορ. Κατά τα λοιπά παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -7, και μείωσαν στα τρία γκολ (24-21) πέντε λεπτά πριν τη λήξη και στα δυο (25-23, 26-24,) στο 58:00 δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής.

Πίσω στο σκορ με -3 στο ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται στα 54’’ με το Ζαμπούνη. Περίπου ένα λεπτό μετά ο Αραπακόπουλος κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Δημήτρης Τζηράς, σκοράροντας το πρώτο τέρμα του Ολυμπιακού για το 1-1 (2:03). Στα 2:50 ο Γιάκομπσεν σημείωσε το 2-1 αλλά η απάντηση ήρθε με δυο διαδοχικά τέρματα του Ρέινα ο οποίος, αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 (3:29) και στη συνέχεια έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Θρύλο (5:16). Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 3-4 με τον Κανδύλα (6:36) με τους γηπεδούχους να το ανακτούν με δυο σερί τέρματα φτάνοντας στο 5-4 στο 9:40. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στα 10:22 ο αγώνας διακόπηκε για μερικά λεπτά εξαιτίας της συμπεριφοράς των οπαδών της ΑΕΚ, οι οποίοι έφτυσαν το Δημήτρη Τζηρά. Στην επανέναρξη του ματς ο Μπάλαζ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους. Ο Πάτρικ Λέμος μείωσε σε 6-5, με τον Μπάλαζ να επαναφέρει τη διαφορά στα δυο τέρματα για το 7-5 (13:25). Από το 8-6 που ακολούθησε στο 16:10, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8 στο 17:45, χάρη στα τέρματα και των Αραπακόπουλου και Κανδύλα. Όμως με τη συμπλήρωση του 20λεπτου, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με -2 για το 10-8 και στο 25’ με -3 για το 12-9. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε με τον Μπούμπαλο, να σκοράρει στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-11.

Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Στην έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πλησίασε στα δυο γκολ με το εύστοχο πέναλτι του Τζηρά αλλά στα λεπτά που ακολούθησαν δεν ανέτρεψε τις ισορροπίες του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν πίσω στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε στο 22-16 στα 45:29. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 24-20 στο 53:00 και στο 24-21 με τον Άγγελο Τσίλη τρέχοντας ένα 4-0 σερί. Το -3 διατήρησε ο Ρέινα πετυχαίνοντας το 25-22. Ο Άγγελος Τσίλης μείωσε ακόμα περισσότερο στα 58:00, σημειώνοντας το 25-23. Ακολούθησε το τέρμα του Γιάκομπσεν για το 26-23, στο οποίο απάντησε ο Λέμος που μείωσε σε 26-24. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιάκομπσεν που πέτυχε το 27-24 στην τελευταία επίθεση.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 9-8, 11-9, 14-11 (ημχ.), 17-13, 20-15, 22-16, 24-17, 24-21, 27-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς, Ρέινα 4, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 3.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 12, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα.