Αφεντικό ΚΑΙ στην Τρίπολη

Σαν..αέρας πέρασε ο Ολυμπιακός από την Τρίπολη επικρατώντας του Αστέρα με το επιβλητικό  4-0. Χρειάστηκαν δέκα  λεπτά ουσίας συνολικά ,σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, για να βάλει ο Ολυμπιακός απο δύο γκολ και να καταδείξει  την τεράστια ποιότητα του. Φοβερός ο Βαλμπουενά με δύο ασιστ, εξαιρετικός ο Φορτούνης που σε 32 λεπτά έδωσε ασίστ και σκόραρε,ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ γκολ του Καμαρά που για το 2-0 ο οποιός εμπνέται απο τον Αστέρα βάζοντας γκολ απο το ….σπίτι του.

Πως ξεκίνησε: Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Σα, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν  οι Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα και Χολέμπας. Στο κεντρικό άξονα το δίδυμο των Εμβιλά και Καμαρά. Στις δύο πτέρυγες οι Μπρούμα και Μασούρας, με τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Το ματς: Tο πρώτο μισάωρο του αγώνα το χαρακτήριζε μία λέξη. Βαρετό. Ο Ολυμπιακός με μία μίζερη κατοχή μπάλας ,ο Αστέρας να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τυχόν λάθη για να βγει σε αντεπιθέσεις αλλά το αποτέλεσμα και από τη μία και την άλλη πλευρά ήταν το απόλυτο μηδέν.  Στο 28ο λεπτό , είχαμε και την αλλαγή τερματοφύλακα για τους γηπεδούχους  καθώς ο Παπαδόπουλος ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αποχώρησε με τη θέση του να την παίρνει ο Τσίφτσης.

Δεκάλεπτο φωτιά με δύο γκολ και τέσσερις τελικές.

Μέχρι το 35 οι συγκινήσεις ήταν ελάχιστες μέχρι που σε εκείνη τη χρονική στιγμή ο Εμβιλα έβγαλε κάθετη για τον Ελ Αραμπί που κλείστηκε από τον Τασουλή με τον αμυντικό του Αστέρα να κόβει την πορεία του σουτ του Μαροκινού και τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε  και ο Σεμέδο  με δυνατή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Ουσιαστικά αυτή η φάση ξεκλείδωσε και το ματς. Ο Αστέρας βγήκε από το καβούκι του και ο Ολυμπιακός βρήκε τους χώρους για δημιουργία. Στο 39, ο Μπρούμα, απο συνεργασία Μασούρα-Ραφίνια , δεν τελείωσε τη φάση  αλλά προτίμησε να βγάλει για τον Ελ Αραμπί που κόπηκε, ενώ δευτερόλεπτα μετά , ο Πορτογάλος  πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού και έφυγε κόρνερ, εκεί όπου δημιουργήθηκε και το δεύτερο γκολ. Κόρνερ Βαλμπουενά, διώξιμο των αμυντικών και ο Καμαρά με μία οβίδα εδάφους-εδάφους  νίκησε τον Τσίφτση για το 2-0.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος οι Πειραιώτες έχασαν ακόμα μία ευκαιρία με τον Μασούρα ,σε δύο χρόνους μάλιστα αλλά οι αμυντικοί του Αστέρα έδιωξαν.

To δεύτερο ημίχρονο  είχε περισσότερο ρυθμό και απο τις δύο ομάδες.  Με την είσοδο των Ριέρα και Αλι Μπαμπά οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί, με τον Ολυμπιακό να δίνει χώρο στους Αρκάδες και να ψάχνει τις  γρήγορες αντεπιθέσεις ,ειδικά απο τη στιγμή που ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Βαλμπουενά στο 59. Με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 59 σε σέντρα του Τασουλή και τον Λουίς Φερνάντεθ να μην μπορεί να κάνει κεφαλιά υπό την επιτήρηση του Μπα.

Δύο λεπτά μετά την είσοδο του , ο “Φορτού” έκλεψε τη μπάλα και την έβγαλε στο…ξέφωτο για τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός κινήθηκε εξαιρετικά και έβγαλε την πάσα για τον Μπρούμα, η οποία όμως δεν ήταν καλή και ο Τσίφτσης “διάβασε” τη φάση και πρόλαβε τον Πορτογάλο. Στο  62, o Μασούρας έβγαλε για τον Φορτούνη, ωστόσο ο Κώτσιρας  πρόλαβε τον μέσο του Ολυμπιακού πρίν τσιμπήσει τη μπάλα.  Με το ματς να έχει γρήγορο ρυθμό ο Φερνάντεθ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ξαναβάλει τον Αστέρα στο παιχνίδι, μιας και άδειασε εξαιρετικά τον Σισέ αλλά το τελείωμα του έφυγε άουτ στο 76.

12 λεπτά αργότερα, ο Σισέ ,βρέθηκε σε  πλεονεκτική θέση απο το φάουλ του Φορτούνη αλλά το πλασέ του έφυγε ψηλά άουτ.

Πέντε λεπτά δύο γκολ και πάλι!

Οπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, μέσα σε πέντε λεπτά ο Ολυμπιακός έβαλε δύο γκολ.Με τον Φορτούνη να πετυχαίνει ένα γκολ αριστούργημα με εκτέλεση φάουλ  στο 81, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, απο φάση που ξεκίνησε απο τον “Φορτου” ,ο Καμαρά έβγαλε για τον Μπρούμα που βγήκε πίσω απο τον Κώτσιρα  και τελείωσε τη φάση με υπέροχο πλασέ.

MVP:  Ξεκάθαρα ο Βαλμπουενά που με δύο ασίστ ,από κόρνερ δικά του, έφερε και πάλι την εύκολη δημιουργία στην επίθεση του Ολυμπιακού. Απο κοντά και ο Φορτούνης που έκανε ένα τρομερό μισάωρο ,πραγματικά “γεμάτο”

O αδύναμος κρίκος: Ο Μπρούμα δείχνει ότι στο σετ παιχνίδι δεν μπορεί να ανταποκριθεί και αυτό είναι ένα θέμα όταν ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει “κλειστές” άμυνες.

Η στιγμή: Το γκολ του Σεμέδο στο 35, που έδωσε ζωή σε ένα κακό ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή

Ο Ρέφερι: Χωρίς λάθη ο Γκορτσίλας

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Καστάνο, Σουάρεθ, Κώτσιρας, Βαλιέντε(70 Καπίγια), Μπελόκ, Σίτο(46 Ριέρα), Τιλίκα, Κρέσπι(46 Aλι Μπαμπά) και Λούις Φερνάντεθ(77 Τζίμας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα – Ραφίνια, Σεμέδο(58 Σισέ), Μπα, Χολέμπας(85 Ρεάμπτσιουκ) – Εμβιλά, Καμαρά – Μπρούμα, Βαλμπουενά(58 Φορτούνης), Μασούρας (76 Ραντζέλοβιτς)- Ελ Αραμπί(85 Σουντανί)