«Αέρινος» Θρύλος, τρέχει με 97-0!

Εντυπωσιακή η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού συνέτριψε τις Εσπερίδες με 84-39 και πέτυχε την 97η διαδοχική της νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις

Σε περίπατο μετέτρεψε η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού την αναμέτρησή της με τις Εσπερίδες, τις οποίες συνέτριψε με 84-39 στο κλειστό της Γλυφάδας, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στις εγχώριες διοργανώσεις !

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν με … πατημένο το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και με «όπλο» την πολύ πιεστική τους άμυνα δεν επέτρεψαν στις αντιπάλους να πάρουν … ανάσα.

Μέσα από την αποδοτική τους άμυνα τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη επέβαλαν έναν φρενήρη ρυθμό και βγάζοντας πολλές όμορφες συνεργασίες, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτα προηγούμενε με το εντυπωσιακό 29-8, δείχνοντας από νωρίς τις .. άγριες διαθέσεις τους.

Στη δεύτερη περίοδο οι Εσπερίδες βρήκαν σκορ και φάνηκαν κάπως πιο ανταγωνιστικές. Όχι ότι ο Ολυμπιακός χαλάρωσε, αφού ο νταμπλούχες Ελλάδας συνέχισαν να είναι εύστοχες και με την Σταμολάμπρου να οδηγεί στο σκοράρισμα με 10 πόντους και 2/3 τρίποντα έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενες με το άνετο 45-24.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε σε ακόμη υψηλότερα επίπεδα την απόδοσή του και με πολλές ωραίες ενέργειες κι αιφνιδιασμούς το κοντέρ ‘έφτασε στο 57-31 στο 30’.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον τεχνικό Γιώργο Παντελάκη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές του.
Με τις ερυθρόλευκες να ανεβάζουν την διαφορά σε δυσθεόρατα ύψη, αποδίδοντας παράλληλα όμορφο θέαμα για το τελικό 84-39.

Τα δεκάλεπτα: 29-8, 45-24, 57-31, 84-39.