Αέρας…πρωτιάς

Eνα εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στην Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα με 53-72,έχοντας σε καταπληκτική κατάσταση τον Κώστα Παπανικολάου που είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ουσιαστικά ματς είχαμε μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Προμηθέα να προηγείται 7-3 και 23-19 έχοντας ως αιχμή του δόρατος, τον Τόντιτς ο οποίος δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των Πειραιωτών.

Ο τραυματισμός του Μπιρτς, με τον Καναδό να βγαίνει εκτός λόγω  τραυματισμού, με τον Ουότερς να του “πατάει” το πόδι, άθελα του, έφερε αναστάτωση στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, που πάντως “σφίγγοντας” την άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην  επίθεση, προηγήθηκε στο ημίχρονο (28-32).

Το “κλειδί” του …κλειδώματος της νίκης του Ολυμπιακού ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Με Σπανούλη-Παπανικολάου-Γιάνγκ κορυφαίους και σερί 10-21 ,το 38-53 έγγειρε τη πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών.

Ο Σφαιρόπουλος έκανε rotation, αλλά η ομάδα δεν έχασε τον ρυθμό και αντίθετα έβγαλε ακόμα καλύτερο χαρακτήρα  ανεβάζοντας τη διαφορά στους 21 πόντους. (40-61) ,με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 53-72.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-72

Προμηθέας (Αγγέλου): Γκίκας 4, Φαγέ 9 (1), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 13 (2), Μουρ 4, Παπαντωνίου 9 (1), Τζάξεν, Γερομίχαλος 4, Τόντιτς 7 (1), Σαρικόπουλος 1.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοβ 5, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 14 (2), Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 8, Μπιρτς 3, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 7, Ουότερς 5, Αγραβάνης 4, Αθηναίου.