Άδοξο φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι

Όλο το… ματς ήταν το πρώτο σετ. Καθώς οι κοπέλες του Ολυμπιακού προηγήθηκαν 24-21. Όμως το έχασαν και αυτό τις παρέσυρε. Με αποτέλεσμα να χάσουν εύκολα το δεύτερο σετ. Αν και μείωσαν το σκορ, μετά την κατάκτηση του τρίτου. Όμως, οι Ρουμάνες είχαν περισσότερες λύσεις, ενώ η απουσία της Κούμπουρα μέτρησε. Έτσι, νίκησαν 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup. Άδοξο φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι.

• MVP: Η Μίρα Τοντόροβα έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό με 15 πόντους. Καθώς η κεντρική της ρουμανικής ομάδας είχε 7 μπλοκ!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ρουμανική ομάδα κυριάρχησε με 12 μπλοκ που έκανε στο ματς, έχοντας 8 εξ αυτών στα δύο πρώτα σετ.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Μελίνα Εμμανουηλίδου. Η κεντρική του Θρύλου υστέρησε καθώς είχε 2 πόντους, με 2/18 επιθέσεις και 11% ποσοστό.
  • ΣΤΟ… ΦΙΛΕ: Η Ταργκοβίστε είχε καλύτερα ποσοστά τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή, κάτι που μέτρησε πολύ για την νίκη της.

Στο τέλος… μπλόκαρε

Αν και οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν καλά το ματς και προηγήθηκαν 4-2 με την πάιπ της Γουίντερς, η ρουμανική ομάδα αντέδρασε. Έτσι, με πόντους από το μπλοκ κατάφερε να ξεφύγει με 7-4 και 11-6. Ωστόσο, με την Σάλας να δίνει πόντους και από το σερβίς, αλλά και την Γενιτσαρίδη αποτελεσματική, ο Θρύλος μείωσε σε 11-12. Η τελευταία με άσσο έκανε το 15-14. Όμως, εκεί η Ταργκόβιστε έκανε σερί 3-0 (15-17). Η Γουίντερς με σημαντικούς πόντους ισοφάρισε 18-18, ενώ έδωσε το προβάδισμα (20-19). Επιπλέον, η Γενιτσαρίδη με δύο διαδοχικούς πόντους έκανε το 23-20. Αλλά παρότι οι «ερυθρόλευκες» είχαν τρία σετ πόιντ, τα σπατάλησαν και τελικά έχασαν το σετ με 26-24. Με τη διαφορά να είναι το μπλοκ (0-6 πόντοι).

Χωρίς καθαρό μυαλό

Ο τρόπος που χάθηκε το πρώτο σετ, άφησε τα σημάδια του. Μιας και οι κοπέλες του Θρύλου έδειξαν εντελώς εκτός… κλίματος του ματς. Έτσι, επέτρεψαν στην Ταργκοβίστε να προηγηθεί 6-1 και 9-2. Παρά τις αλλαγές που έκανε ο Λορέντζο Μιτσέλι, τα λάθη ήταν πολλά. Η ρουμανική ομάδα με άσσο της Τοντόροβα έκανε το 12-5. Ωστόσο, με πόντους από την Σάλας οι «ερυθρόλευκες» προσωρινά αντέδρασαν (8-13). Αλλά το μπλοκ της ρουμανικής ομάδας έκανε ζημιά. Όπως και η πίεση που έβαλε στο σερβίς. Το αποτέλεσμα ήταν το σκορ, από το 10-15 με την Ζαφειρίου να πάει στο 11-21. Η Σάλας πήρε πόντο για το 13-23, αλλά το σετ έληξε 13-25 για το 0-2. Ειδικότερα, η διαφορά στην επίθεση του σετ χαώδης (32% με 74%).

Έβγαλε αντίδραση

Ιδανικό ξεκίνημα στο τρίτο σετ για τον Θρύλο. Η Γουίντερς πήγε στο σερβίς, πήρε δύο άσσους, χάλασε την υποδοχή της Ταργκοβίστε για το 4-0. Αλλά μετά οι «ερυθρόλευκες» αντιμετώπισαν πάλι πρόβλημα με το μπλοκ της ρουμανικής ομάδας που ισοφάρισε 5-5. Με δύο δύσκολους πόντους από την Σάλας έγινε το 7-6. Ακολούθως άλλοι τρεις, ο πρώτος με μπλοκ, από την Γουίντερς (10-7). Ωστόσο, τα λάθη έφεραν το 11-11. Ειδικά το πρόβλημα με την υποδοχή ήταν το μεγαλύτερο για τα κορίτσια του Μιτσέλι. Εντούτοις, με τον άσσο της Τσιτσιγιάννη έγινε το 16-14, ενώ με δύο διαδοχικούς πόντους της Γουίντερς το +3 (19-16). Η Αμερικανίδα ακραία ήταν κομβική. Έκανε το 22-19, η Λαμπρούση με μπλοκ το 23-19, για να τελειώσει η πρώτη το σετ με 25-19 για το 1-2.

Άδοξο φινάλε

Ως το 3-3 με τον πόντο της Σάλας, το τέταρτο σετ έδειχνε ανοικτό. Αλλά μετά οι «ερυθρόλευκες» έκαναν αβίαστα λάθη σε επίθεση και υποδοχή. Έτσι, η Τραγκόβιστε ξέφυγε με 9-3. Αν και με τα μπλοκ της Τσιτσιγιάννη και της Λαμπρούση η διαφορά μειώθηκε σε 7-10, συνέχεια δεν υπήρχε. Χαμένες επιθέσεις απόρροια της δυσλειτουργίας στην υποδοχή και η διαφορά πήγε στο -10 (11-21). Η διαφορά έπεσε στους 8 (13-21) και τους 7 (16-23), αντίστοιχα, αλλά οι Ρουμάνες τέλειωσαν το σετ με άσσο για το 16-25 και τη νίκη με 3-1. Άδοξο φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι.

Τα σετ 1-3 σε 1.39: 24-26, 13-25, 25-19, 16-25

• 1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-19, 24-26
  • 2ο σετ: 2-8, 10-16, 11-21, 13-25
  • 3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-19
  • 4ο σετ: 3-8, 8-16, 11-21, 16-25

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Ταργκοβίστε από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 2 (2/18 επ.), Γουίντερς 16 (13/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρούση 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 18 (16/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 17% άριστες), Καράρο, Γενιτσαρίδη 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 25% άριστες) / Κοσμά (λ., 45% υπ. – 20% άριστες), Τσιτσιγιάννη 7 (4/17 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου 1 (1/3 επ., 25% υπ. – 12% άριστες)

Ταργκοβίστε (Τζιοβάνι Καπράρα): Μπουτέρεζ 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 25% άριστες), Τοντόροβα 15 (7/14 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Βαν Ντε Βίβερ 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Μπιέλιτσα 17 (17/40 επ.), Μιροσάβλιεβιτς 16 (14/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Ιονέσκου 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσιούτσιου (λ., 54% υπ. – 54% άριστες), Ζαντόροτζναϊ 1 (1 μπλοκ), Μποζίτσεβιτς (λ.), Τσαλότα, Ματέι 5 (5/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες)