Αδιόρθωτος ξανά στη Νέα Σμύρνη

Την πρώτη φορά μπορείς να μην κάνεις καλή εμφάνιση. Επίσης, τη δεύτερη φορά ίσως την… πατήσεις. Αλλά τρίτη φορά σε τρία ματς δεν γίνεται! Διότι αυτό που έγινε σε ένα ακόμα φετινό ματς, στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» δεν έχει… λογική. Διότι αυτή τη φορά δεν πήρε τόσους πολλούς άσσους ο Μίλωνας. Όμως, ο Θρύλος ήταν και πάλι κατώτερος των περιστάσεων και έχασε 3-0 σετ. Έτσι η ημιτελική σειρά της Volley League έγινε 2-2. Επομένως η πρόκριση για τους τελικούς, στο ζευγάρι, θα κριθεί στο πέμπτο ματς της Δευτέρας 25 Μαρτίου (17:00) στο «Μελίνα Μερκούρη». Αδιόρθωτος ξανά στη Νέα Σμύρνη.

Κάτι έλειψε

Το ματς στη Νέα Σμύρνη είχε αρκετή ένταση από την αρχή. Εξάλλου με το… καλημέρα είδαν κόκκινη κάρτα οι δύο προπονητές (5-4). Μετά τη χαμένη επίθεση του Ιντάλγκο έγινε το 8-6, αλλά με σερί 3-0 και το μπλοκ άουτ του Στερν, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 10-9. Κατόπιν κράτησε αυτό το προβάδισμα ως το 16-17 με τον Ιντάλγκο. Αλλά ο άσσος του Μπάση έβαλε ξανά μπροστά τον Μίλωνα (18-17). Για να ακολουθήσει η χαμένη επίθεση του Τζούριτς (20-18). Αν και ο Στερν μείωσε 23-21, ο Πολουιάν με μπλοκ άουτ, έκλεισε το σετ (25-22) για το 1-0 των γηπεδούχων.

Δεν πήρε το μάθημα

Στην εκκίνηση του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 4-2, με το μπλοκ του Τζούριτς. Ωστόσο το προβάδισμά του δεν κράτησε για ώρα. Αλλά μετά το 5-6 με το μπλοκ του Στερν, ο Μίλωνας πέρασε μπροστά με τον Μπάση (8-7). Στη συνέχεια, μετά το μπλοκ άουτ που πήρε ο Ιντάλγκο (13-13), οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν 4-0 (17-13). Αν και ο Ολυμπιακός μείωσε 20-19 μετά το λάθος του Γιορντάνοφ, ο Πολουιάν έκανε το 24-20! Παρότι ο Θρύλος μείωσε 24-23, ο Πολουιάν τέλειωσε και το δεύτερο σετ με 25-23.

Αδιόρθωτος ξανά!

Λοιπόν, με άσσο του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός άνοιξε το τρίτο σετ για το 0-2. Αλλά για μια ακόμα φορά ο Θρύλος δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα για ώρα. Μιας και δεν μπορούσε να μείνει μπροστά στο σκορ. Έτσι, μετά το 7-8 από λάθος των παικτών του Ψάρρα, ο Μπάσης με άσσο έκανε το 11-10. Αργότερα το λάθος του Στερν στην επίθεση, το 13-11. Επιπρόσθετα, στο 14-13 οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν μπλακ άουτ! Γιατί δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, ενώ δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Γιορντάνοφ (18-13). Βέβαια, ο Στερν έδωσε εκεί λύσεις (18-15), αλλά η διαφορά μεγάλωσε ξανά (20-16)! Επίσης, ο Γιορντάνοφ έκανε το 23-18 με τον Μίλωνα να έχει τον έλεγχο. Παρότι ο Στερν με μπλοκ αναπτέρωσε τις ελπίδες των «ερυθρόλευκων» (24-21), ξανά ο Πουλουιάν τέλειωσε πήρε τον τελευταίο πόντο του σετ (25-21) και το ματς (3-0). Αδιόρθωτος ξανά στη Νέα Σμύρνη.

Τα σετ 3-0 σε 1.21: 25-22, 25-23, 25-21

• 1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-22
  • 2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-23
  • 3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-21

** Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Γιορντάνοφ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Πολουγιάν 15 (14/20 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ. – 26% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 άσσος) / Χανδρινός (λ., 38% υπ. – 38% άριστες), Θεοδόσης, Νανόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/1 επ.), Τζούριτς 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (8/17 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 57% υπ. – 29% άριστες), Κομητούδης, Δαλακούρας.