Αδίκησαν τους εαυτούς τους

Τζάμπα ήττα για τον Ολυμπιακό στο κλειστό στο ΟΑΚΑ. Καθώς ο τρίτος τελικός της Volley League Γυναικών δεν κύλησε όπως θα ήθελαν οι «ερυθρόλευκες». Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα 3-2 και η απώλεια του πρωταθλήματος. Αλλά οι κοπέλες του Θρύλου έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στη «μάχη» του τίτλου. Διότι προηγήθηκαν 1-0 σετ και 17-10 στο δεύτερο. Ωστόσο το έχασαν, όπως και το τρίτο. Παρότι ισοφάρισαν σε 2-2, στο τάι μπρέικ δεν είχαν άλλες, κυρίως ψυχολογικές, αντοχές. Αδίκησαν τους εαυτούς τους.

• Η MVP: Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου. Η Ελληνίδα κεντρική ήρθε από τον πάγκο και ήταν καθοριστική, ειδικά στο τάι μπρέικ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα περισσότερα λάθη, ειδικά στα καίρια σημεία του ματς, που έκαναν οι «ερυθρόλευκες» και οδήγησαν στην ήττα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Σοφία Μέντιτς. Η έτερη κεντρική του ΠΑΟ που έκανε ζημιά σε προηγούμενα ματς, πέρασε απαρατήρητη με 3 πόντους.
  • THE POINT: Στο 10-17 του δεύτερου σετ, οι κοπέλες του Θρύλου έχασαν το καθαρό μυαλό, το σετ και το 0-2!

Με αποφασιστικότητα

Οι κοπέλες του Θρύλου έκαναν καλή εκκίνηση στο ματς. Καθώς με δύο πόντους της Σάλας και ενδιάμεσα τον άσσο της Λαμπρούση, προηγήθηκαν 3-1. Αλλά οι «πράσινες» ισοφάρισαν. Στη συνέχεια, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 7-7. Όμως, με μπλοκ άουτ της Γουίντερς ξεκίνησε ένα σερί 4-0 για τις «ερυθρόλευκες» που έκλεισε με την Λαμπορύση (7-11). Επιπλέον, η Σάλας ήταν εξαιρετική, η Λαμπρούση πήρε δύο άσσους (8-13 και 8-16), ενώ οι «πράσινες» ήταν άστοχες στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν το 15-17 να γίνει 15-20! Στη συνέχεια, δύο διαδοχικά μπλοκ από τις κεντρικές του Ολυμπιακού έφεραν το 16-22. Ακόμη, η Γουίντερς έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (19-24), ο Παναθηναϊκός μείωσε 21-24, αλλά η Σάλας έκλεισε το σετ (21-25) για το 0-1.

«Αυτοκτονία»!

Βέβαια, μετά το 0-1 στα σετ, η ψυχολογία που είχαν τα κορίτσια του Μιτσέλι ανέβηκε κι άλλο! Ειδικά η Σάλας που με πάιπ και μπλοκ έδωσε… αέρα 3 πόντων με το… καλημέρα (0-3)! Το μεγάλο πρόβλημα για τις «πράσινες» ήταν τα αβίαστα λάθη. Έτσι, όταν η Κούμπουρα κάρφωσε στην ευθεία, το σκορ έγινε 4-9! Εντούτοις οι «πράσινες» μείωσαν σε 7-9, αλλά η Καράρο έδωσε έναν ακόμη πόντο (7-10), για να αγγίξουν οι «ερυθρόλευκες» το νταμπλ σκορ με το μπλοκ της Λαμπρούση (7-13).

Ωστόσο, η Σάλας έφερε το +7 του Ολυμπιακού (10-17). Όταν η Γουίντερς έκανε το 14-19, οι κοπέλες του Θρύλου έχασαν το… μυαλό τους! Με άσσο της Ανθούλη έγινε το 18-19, αλλά η Λαμπρούση «απάντησε» με μπλοκ (18-20). Δύο διαδοχικοί πόντοι της Κούμπουρα οδήγησαν το σκορ στο 19-22. Αλλά ξανά τα λάθη στοίχισαν! Πολλά λάθη, σερί 5-1 του Παναθηναϊκού και 24-23. Τα κορίτσια του Θρύλου ισοφάρισαν με την Γουίντερς (24-24), αλλά το σετ πήγε στις «πράσινες» με 26-24. Αδίκησαν τους εαυτούς τους.

Τα λάθη δεν συγχωρούνται!

Μεγάλη «μάχη» στην εκκίνηση του τρίτου σετ. Καθώς οι κεντρικές των δύο ομάδων ήταν καθοριστικές στο επιθετικό κομμάτι. Δηλαδή τόσο η Χατζηευστρατιάδου για τον Παναθηναϊκό όσο και οι Λαμπρούση και Εμμανουλίδου για τον Ολυμπιακό. όμως οι «πράσινες» έκανε ένα μίνι σερί 3-0 και προηγήθηκαν 5-3. Φάνηκε να έχουν καθαρό μυαλό. Έτσι από το 6-5 που μείωσε η Λαμπρούση, η ομάδα του Καλμαζίδη προηγήθηκε 9-5 με τον άσσο της Γκρόθες.

Ωστόσο με έναν ακόμα άσσο της Λαμπρούση το σκορ έγινε 11-9. Βέβαια, τα λάθη είναι μέσα στο παιχνίδι, αλλά έγιναν αρκετά και από τις δύο ομάδες στην πορεία του σετ. Όμως, ο Θρύλος με Γουίντερς και Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε 15-14. Αλλά εκεί ξανά έγινε «φτηνά» λάθη και με σερί 5-2 ο ΠΑΟ έφτασε στο 20-16. Αν και η Τσιτσιγιάννη μείωσε 20-17, ακολούθησε 5-0 από τις «πράσινες» με Ανάε, άσσο της Παπαφωτίου, Ανθούλη και δύο μπλοκ για το 25-17.

Μεγάλη επιστροφή

Εντελώς αντίστροφη αφετηρία στο τέταρτο. Καθώς με τα λάθη που έκαναν οι «ερυθρόλευκες», οι «πράσινες» βρέθηκαν στο 3-1. Ακολούθως σερί 5-0 του Ολυμπιακού με άσσο της Κούμπουρα και επίθεση της Σάλας. Αλλά στο 3-6 τα κορίτσια του Θρύλου δεν κατάφεραν πάλι να κρατήσουν το προβάδισμα. Αν και ήταν μπροστά με 8-5 μετά τον πόντο της Εμμανουηλίδου, το ματς έγινε 9-9. Γουίντερς και Κούμπουρα έδωσε μια… ανάσα στον Ολυμπιακό (9-12).

Σε ένα κρίσιμο σημείο για το σετ, η Σάλας ανέβασε την απόδοσή της. Με τρεις διαδοχικούς πόντους, ο τελευταίος με άσσο, έκανε το 13-16, ενώ η Εμμανουηλίδου ανέβασε τη διαφορά στους 4 (13-17). Επιπλέον, η Γουίντερς και η Λαμπρούση με μπλοκ έδωσαν το +5 στις «ερυθρόλευκες» (16-21), ενώ η Σάλας με μπλοκ στην Ανθούλη έκανε το 19-23. Έτσι με μπλοκ άουτ της Σάλας και άουτ της Ανθούλη, το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 25-20.

«Αδίκησαν» την προσπάθειά τους

Επιπλέον, στην αρχή του τάι μπρέικ η Καράρο έπαιξε με την Κούμπουρα που τελείωσε δύο επιθέσεις (2-2), ενώ από το λάθος της Παπαφωτίου έγινε το 2-3. Όμως οι «πράσινες» με δύο διαδοχικά μπλοκ και σερί 4-0, προηγήθηκαν 6-3. Όταν η Εμμανουηλίδου μείωσε με μπλοκ σε 6-4, υπήρχε η ελπίδα για αντίδραση. Αλλά οι «πράσινες» έκαναν σερί 7-0 και βρέθηκαν στο 11-4 με κομβικές, τόσο την Χατζηευστρατιάδου όσο και την Ανθούλη.

Η Τσιτσιγιάννη «έσπασε» το σερί του ΠΑΟ, όμως η διαφορά δεν έπεσε. Αντίθετα, με λάθος της Κούμπουρα και άσσο της Ανθούλη έγινε το 14-7. Αλλά οι «ερυθρόλευκες» με σερί 3-0 από Γουίντερς, Σάλας και Κούμπουρα μείωσαν σε 14-10. Ωστόσο, η Ανθούλη τελείωσε το σετ και το ματς. Αδίκησαν τους εαυτούς τους.

Τα σετ 3-2 σε 2.15: 21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10.

• 1ο σετ: 7-8, 8-16, 16-21, 21-25
  • 2ο σετ: 4-8, 10-16, 19-21, 26-24
  • 3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-17
  • 4ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21 20-25
  • 5ο σετ: 5-3, 10-4, 12-5, 15-10

** Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟ (Γ. Καλμαζίδης): Ανάε 15 (14/36 επ., 1 μπλοκ, 28% υπ. – 14% άριστες), Γκρόθες 12 (8/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 28% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Ανθούλη 27 (25/73 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 10 (5/12 επ, 5 μπλοκ), Μέντιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) /  Ρόγκα (λ.,  38% υπ. – 23% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (7/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσαγκαράκη, Νικολογιάννη (25% υπ. – 25% άριστες), Μεταξά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λ.  Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ), Γουίντερς 13 (13/36 επ., 54% υπ. – 32% άριστες), Λαμπρούση 11 (2/11 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Σάλας 23 (18/46, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 53% υπ. – 26% άριστες), Κούμπουρα 17 (15/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ., 69% υπ. – 23% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/9 επ.), Χριστοδούλου.