ΜΠΑΣΚΕΤΝίκος ΑβραμίδηςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Aναστήθηκε το μπάσκετ σήμερα;

Είναι να αναρωτιέται κανείς αν το μπάσκετ που “κάποιοι  σκότωσαν στο ΣΕΦ” ,αναστήθηκε  σήμερα με το 71-58 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

Το τελικό αποτέλεσμα,έτσι όπως πήγε είναι απόλυτα φυσιολογικό για να καλύψει κάποιος όσα έγιναν ,ειδικά στην πρώτη περίοδο.  26 λάθη ο Ολυμπιακός,”ανύπαρκτοι Σπανούλης και Πρίντεζης, κακός ο Μπίρτς και τελειώσαμε.

Ξεχνούν όμως κάποιοι και αυτό είναι το πρόβλημα το πρώτο δεκάλεπτο..18-11, ο Παναθηναϊκός με  10/10 βολές. Αν και άστοχος στα εντός παιδιάς κέρδιζε και με διαφορά.

Και βέβαια, βγάζουμε εκτός ματς τον Μιλουτίνοφ  με δύο φάουλ ,όπως  και  τους Γιάνγκ ,Πρίντεζη  αφήνουμε τον Παναθηναϊκό να παίζει την άμυνα του και προχωράμε.

Θα μου πει κανείς, στο 21-20 γιατί δεν επέστρεψε; Στο μπάσκετ και τον αθλητισμό η ψυχολογία παίζει ρόλο. Και οι αθλητές καταλαβαίνουν τι “παίζει”. Και όταν  σε ένα δεκάλεπτο φροντίζουν να σου στέλνουν το μήνυμα κάπου βγαίνεις εκτός ρυθμού, αν και αυτό απαγορεύεται για παίκτες με την εμπειρία του Σπανούλη και του Πρίντεζη.

Πέρα από αυτά πάντως, η  ομάδα  έβγαλε και πάλι κούραση.  Από ένα σημείο και πέρα ήταν σαν να “άδειασε”. Και αυτό είναι ένα θέμα για το 5ο ματς και δουλειά του Σφαιρόπουλου να το διαχειριστεί . Επίσης, για ακόμα ένα ματς ο Μπίρτς ήταν κακός.. Και ο Καναδός είναι x-factor για τη λειτουργία του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση.