Aπό τον..Γιάνις με αγάπη

Με ηγέτες και απόλυτα καθοριστικούς ,τους  Γιάνις Στρέλνιεκς και Μπράιαν Ρόμπερτς, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 56-49 του Αρη στο “Nick Galis Hall”  και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Μπορεί ο Ολυμπιακός  να είχε να σκοράρει για 4μιση λεπτά(4-0 κέρδιζε ο Αρης), αλλά ο Ολυμπιακός βρίσκοντας λύσεις μέσα απο το καλάθι και “σφίγγοντας” την άμυνα του ,πήρε προβάδισμα  με 8-14  στην πρώττη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αρης άρχισε να επιστρέφει(15-18) ,σε μία αναμέτρηση στην οποία κυριαρχούσαν τα νεύρα και η αστοχία , με τον Ολυμπιακό όμως να “κλείνει” το ημίχρονο στο 22-28 χάρις σε τρίποντο του Αγραβάνη, που ήταν το πρώτο εύστοχο μετά από 8 άστοχα .

Στα πρώτα 6 λεπτά της πρώτης περιόδου  είχαν μπει μόλις δύο πόντοι, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν τον ρυθμό και τον Αρη να μην μπορεί να βρει λύσεις με το 32-37 να καταγράφει το τέλος της τρίτης περιόδου.

Από λάθος σε λάθος ήταν ο Ολυμπιακός στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Άρη να το εκμεταλλεύεται αυτό με τον καλύτερο τρόπο και να φέρνει το ματς στα ίσα (37-37), στα πρώτα δύο λεπτά. Η μόνη αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν μία βολή από τον Μιλουτίνοφ (37-38), με τον Άρη να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να περνάει μπροστά ύστερα από πολλή ώρα (40-38)

Στα …δύσκολα, ο Στρέλνιεκς έδωσε λύση με δύο τρίποντα για να “ξεκολλήσει στο σκορ ο Ολυμπιακός που με  ηγέτη τον Λετονό και ένα τρίποντο  του Ρόμπερτς προηγήθηκε με 44-47.

Η ..μαχαιριά για τον Αρη ήταν το τρίποντο του Μάντζαρη στο 38 για το 44-53 και κάπου εκεί το ματε τελείωσε..

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6 (1), Βον 15 (2), Τσαϊρέλης 3, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Πέτγουεϊ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 11 (11ριμπ.), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 1 (7ριμπ.), Ρόμπερτς 6 (1), Τόμπσον 7 (1), ΜακΛίν 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4 (1τρ., 7ριμπ.), Στρέλνιεκς 11 (3), Μάντζαρης 5 (1).