92-0 και συνεχίζουν οι ερυθρόλευκες

Την νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα συνέχισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» αν και δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Νίκη Λευκάδας στο τέλος βρήκαν τις λύσεις και δείχνωντας την εμπειρία τους πανηγύρισαν την νίκη με 79-69.

Η Νίκη μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και έκανε από τα πρώτα λεπτά την ζωή δύσκολη στα κορίτσια του Παντελάκη καθώς βρέθηκαν να προηγούνται με (10-15 7’), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες «ξύπνησαν», πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, και η ανάπαυλα τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 40-34.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο +8 (47-39 24’), όμως οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν για το 51-51 (27’), ενώ με τρίποντο της Μπαλτά πέρασαν και μπροστά με 55-56 (28’). Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτισσες αντέδρασαν και με ένα ένα σερί 4-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 59-56. Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στους 8 (64-56 31’) και παρά την προσπάθεια της Νίκης παρέμεινε σε ρόλο οδηγού. Δυο βολές της Μάζιτς έκαναν το σκορ 72-62 (37’)
.
Έτσι οι πρωταθλήτριες, χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, καθάρισαν το μάτς με 79-69 και συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους εδώ και 92 σερί ματς στις εγχώριες διοργανώσεις.

Πάντως ο Ολυμπιακός έχει πολλά παράπονα και από την διαιτητή της αναμέτρησης καθώς όσοι βρέθηκαν στο «Σαλπέας» μπερδεύτηκαν πολλές φορές από τα σφυρίγματα του, ενώ ακόμα και τα ίδια τα κορίτσια πολλές στιγμές δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι ακριβώς ήθελε να δώσει.

Πάντως η Σπυριδοπούλου με 14 πόντους και η Μάζιτς με 13 ήταν οι κορυφαίες για τον Ολυμπιακό.