Aνευρος……

Eνας κακός Ολυμπιακός,νευρικός ,χωρίς πλάνο στο παιχνίδι του σε μεγάλο κομμάτι της διάρκειας του αγώνα και κακή διαχείριση ακόμα και όταν προηγήθηκε με 47-44, γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα . Στρέλνιεκς η όαση του Ολυμπιακού, απέναντι στους “Πράσινους” που είχαν να αντιπαρατάξουν Γκιστ-Ρίβερς και στο τέλος Λεκαβίτσιους.

Mπορεί ο Ολυμπιακός να σκόραρε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που με ένα ξέσπασμα μέσα στο παιχνίδι προηγήθηκε με 2-11 . Οι Πειραιώτες είχαν κακή λειτουργία στο κομμάτι δημιουργία, με την είσοδο του Στρέλνιεκς να φέρνει μία ισορροπία στο παιχνίδι και στο αμυντικό και το επιθετικό κομμάτι του αγώνα με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 17-16, υπέρ των Πειραιωτών χάρις σε καλάθι του Μάντζαρη.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός όντας πολύ καλύτερος σε όλους τους τομείς με πολύ καλή δημιουργία και τον Ολυμπιακό να είναι πολύ κακός συνέχιζε να έχει προβάδισμα από 3 μέχρι 5 πόντους στο παιχνίδι, με τη διαφορά στο +8(17-25) , τους Πειραιώτες να επιστρέφουν στο ματς (25-27) ,με τον Μακλίν ,αλλά τον Παναθηναϊκό να βρίσκει και πάλι λύσεις έξω από τα 6.75 ,με Γκιστ και Σίγκλετον(27-33) και το πρώτο μέρος να λήγει στο 30-35.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με +8(30-38), αλλά οι Πειραιώτες με τον Στρέλνιεκς στη γραμμή κρούσης και εξαιρετικός από τα 6.75 κρατούσε τον Ολυμπιακο στο παιχνίδι, ενώ από τον Παναθηναϊκό, ο Γκίστ συνέχιζε να είναι ο κορυφαίος επιθετικά.
Ο Λετονός του Ολυμπιακού, όμως , το είχε πάρει προσωπικά το θέμα.. Τι και αν ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει προβάδισμα έως και πέντε πόντους, ο Στρέλνιεκς πήρε το όπλο του και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +3(47-44), με τον Παναθηναϊκό ,όμως, να επιστρέφει και να κλείνει την 3η περίοδο με ένα τρελό τρίποντο του Ρίβερς για το 48-49.
Αυτό το καλάθι έκανε καλό στη ψυχολογία του Παναθηναϊκού, που σε σχέση με τον Ολυμπιακό ,πέρα από τον Γκιστ άρχισε να βρίσκει λύσεις από τον Λεκαβίτσιους. Ο Λιθουανός αποδείχτηκε x –factor για τον αγώνα που είτε δημιουργικά ,είτε σκοράροντας «σκότωσε» τον Ολυμπιακό έχοντας τη διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους στο 37 και με τους γηπεδούχους να μην έχουν άλλες λύσεις επιθετικές κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 62-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 10, Παπαπέτρου 11 (2), Αγραβάνης 1 (1/4 βολές), Μιλουτίνοφ 4 (2/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρίντεζης 3 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 2 (1/6 σουτ), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 3, Τόμπσον 1 (0/3 τρίποντα).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Παππάς 2, Γκιστ 15 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκάμπριελ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καλάθης 6 (3/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.