ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

58 σετ σε 9 εννιά ώρες για τον Θρύλο

Μια εκπληκτική ημέρα ολοκληρώθηκε για την ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Ολυμπιακού. Συμπλήρωσε σχεδόν δώδεκα ώρες παρουσίας στο γήπεδο, δίνοντας δυο ντέρμπι με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό σε μια ημέρα και αγωνιζόμενη για εννιά ώρες (από τις 13:00 μέχρι τις 22:00), όπου παίχτηκαν 58 συνολικά σετ, είχε
τελικό απολογισμό μια νίκη και μια ήττα.

Για την 13η αγωνιστική οι πρωταθλητές Ελλάδας γνώρισαν την ήττα με 4-3 από την ΑΕΚ, μετά από 5.5 ώρες αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι ενώ προηγούνταν με 3-2 στις νίκες είχαν τρία ματς μπολ με τον Τάσο Ρηνιώτη για να φτάσουν στη νίκη-πρωτάθλημα με 4-2. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την σπουδαία ανατροπή (έχανε με 0-2 σετ) ισοφάρισε σε 2-2 και στο 5ο σετ βρέθηκε μπροστά με 10-7, 10-8, 10-9, όμως έχασε τελικά με 10-12 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο διπλό. Εκεί οι Ρηνιώτης και Μέντεζ βρέθηκαν πίσω με 0-2, ισοφάρισαν σε 2-2 και η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε. Στο τελευταίο σετ με το οποίο θα ολοκληρωνόταν η αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 9-7, αλλά η ΑΕΚ, έφτασε στο 9-11 και την τελική επικράτηση με 4-3.

Λίγη ώρα αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησαν με 4-3 του Παναθηναϊκού διευρύνοντας στο ασύλληπτο 40-0 το σερί των διαδοχικών νικών κόντρα στον Παναθηναϊκό σε επίπεδο Ερασιτέχνη, ένα σερί που ξεκίνησε στις 27 Απριλίου του 2015.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του τμήματος συνεχίζονται την Κυριακή (27/1), όπου στις 10:00, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Άρη Νικαίας, για την 15η αγωνιστική.

Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα των Γυναικών οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, επικράτησαν με άνεση 4-0 του Α.Ο. Ταταύλα στο φινάλε του πρώτου γύρου της διοργάνωσης και παραμένουν στο κυνήγι της πρωτιάς, ενώ οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν και την Κυριακή (27/1), στην αυλαία του δεύτερου γύρου, στην αναμέτρηση που θα πραγματοποιηθεί στο Σ.Ε.Φ., στις 13:00.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η εξέλιξη των αγώνων του Σαββάτου:

Α1 Ανδρών

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – ΑΕΚ 3-4

Σγουρόπουλος-Λαγογιάννης 3-2 (9-11, 12-10, 11-5, 9-11, 11-9)
Ρηνιώτης-Κοσίμπα 0-3 (6-11, 7-11, 8-11)
Μέντες-Όμπεσλο 3-2 (6-11, 11-7, 11-5, 9-11, 14-12)
Σγουρόπουλος-Κοσίμπα 2-3 (11-6, 5-11, 14-12, 4-11, 5-11)
Μέντες-Λαγογιάννης 3-1 (12-10, 11-9, 9-11, 11-5)
Ρηνιώτης-Όμπεσλο 2-3 (7-11, 8-11, 11-9, 13-11, 10-12)
Ρηνιώτης/Μέντες-Κοσίμπα/Όμπεσλο 2-3 (2-11, 8-11, 11-5, 12-10, 9-11)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-4

Κ. Κωνσταντινόπουλος – Μέντεζ 1-3 (12-14, 9-11, 11-8, 8-11)
Γ. Κωσνταντινόπουλος – Σγουρόπουλος 3-1 (11-5, 8-11, 11-5, 11-5)
Κοντσαμπάσεφ – Σταματούρος 1-3 (10-12, 11-8, 8-11, 9-11)
Κ. Κωνσταντινόπουλος – Σγουρόπουλος 3-0 (11-7, 11-9,. 11-4)
Κοντσαμπάσεφ – Μέντεζ 1-3 (11-9, 11-13, 7-11, 5-11)
Γ. Κωνσταντινόπουλος – Σταματούρος 3-0 11-1, 11-9, 11-5)
Κ. Κωνσταντινόπουλος/ Γ. Κωνσταντινόπουλος – Σγουρόπουλος/Μέντεζ 1-3 (11-5, 11-13, 6-11, 3-11)