ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

49-0 και συνεχίζουμε…

Το σερί του Θρύλου κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο, στο πόλο, δεν σταματά. Άλλη μια νίκη για τους «ερυθρόλευκους». Καθώς στο πρώτο ματς των προημιτελικών, της Α1 Ανδρών, νίκησαν 17-5 στο ρελαντί. Έτσι, τη Μεγάλη Δευτέρα στις 17:00, θα τελειώσουν με την πρόκριση στα ημιτελικά. 49-0 και συνεχίζουμε…

Μετρά 49 συνεχόμενες νίκες

Από τον Φεβρουάριο του 2001 και μετά, ο Θρύλος μετρά μόνο νίκες κόντρα στον ΠΑΟ. Το κοντέρ έχει γράψει πλέον 49 σερί νίκες. Όπως πάντα, ο Ολυμπιακός άρχισε δυνατά το ματς. Καθώς η άμυνά του λειτούργησε σωστά στα πρώτα 6 λεπτά του ματς. Γι’ αυτό και προηγήθηκε 4-0. Ωστόσο η χαλάρωση ως το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου έφερε επί μέρους 3-0 των «πράσινων». Αλλά η συνέχεια ανήκε στους «ερυθρόλευκους».

Μιας και με σερί 6-1 έκλεισαν το ημίχρονο. Δηλαδή με προβάδισμα 6 τερμάτων. Ειδικότερα, είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας και σωστές επιλογές. Στη συνέχεια, η διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο μεγάλωσε και ανέβηκε στα 7 γκολ! Επιπλέον, με σερί 5-0 στο τελευταίο βρέθηκαν στο +12 και «βούλιαξαν» ξανά τον ΠΑΟ. 49-0 και συνεχίζουμε…

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-2, 2-1, 5-0.

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:45), 2-0 Παπαναστασίου (φουνταριστό, 5:00), 3-0 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 4:16), 4-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:18), 4-1 Σγουρίδης (δύο μέτρα, 1:52), 4-2 Σγουρίδης (περιφέρεια, 1:02)
  • 2ο οκτάλεπτο: 4-3 Άντσιτς (περιφέρεια, 7:12), 5-3 Δήμου (π/π, 5:50), 6-3 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:58), 7-3 Βάμος (περιφέρεια, 3:33), 7-4 Χατζηγούλας (περιφέρεια, 2:46), 8-4 Φουντούλης (πέναλτι, 2:28), 9-4 Παπαναστασίου (π/π, 1:41), 10-4 Μπούσλιε (φουνταριστό, 0:59)
  • 3ο οκτάλεπτο: 11-4 Δήμου (π/π, 4:59), 11-5 Τόττης (περιφέρεια, 1:15), 12-5 Φουντούλης (φουνταριστό, 1:03)
  • 4ο οκτάλεπτο: 13-5 Δερβίσης (π/π, 6:07), 14-5 Βάμος (περιφέρεια, 4:04), 15-5 Βάμος (περιφέρεια, 3:19), 16-5 Δερβίσης (περιφέρεια, 2:39), 17-5 Γκίλλας (κόντρα, 0:51)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Κολόμβος, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αθανάσιος Ηρειώτης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Γ. Σιαμάς, Δευτεραίος, Τόττης 1, Άντσιτς 1, Σγουρίδης 2, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Π. Σιάμας, Αλβέρτης, Κρατημένος, Χ. Σιάμας, Ζερβουδάκης.