25 και…. λίγοι ήταν

imagehandler

Σε ..πάρτι απο τα λίγα μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το “ντέρμπι”με τον Παναθηναϊκό Superfoofs ,επικρατώντας με το απόλυτα επιβλητικό 88-63. 2 στα 2 για τους “ερυθρόλευκους” που περιμένουν την Εφές για την Ευρωλίγκα.Πρίντεζης 18, Λοτζέσκι 15 π/-9 ριμπάουντ,Γκριν 14.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να δίνει ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και παίρνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ μπόρεσε να ελέγχει τον αγώνα και να δείχνει ότι πάταγε καλύτερα.

Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός είχε τον Φέλντειν να δίνει ενέργεια και να προηγείται με 6-7 ,αλλά απο κει και πέρα, η ομάδα του Πεδουλάκη έμοιαζε ανέτοιμη για το παιχνίδι με τον Σπανούλη να μην έχει σκοράρει αλλά να μοιράζει ασίστ(5 στην πρώτη περίοδο), οι Πρωταθλητές έκαναν ένα 12-4 και προηγήθηκαν με 18-11.

Τελικά το 23-17 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στο +10 (32-22) με καλάθι του Παπαπέτρου , τον Παναθηναϊκό να απαντάει με ένα 0-4 και τον Σφαιρόπουλο, έξαλλο, να παίρνει ταιμ άουτ.

Με τον Μπουρούση εντός πεντάδας, οι “Πράσινοι” έμοιαζαν μονοδιάστατοι την ώρα που ο Ολυμπιακός μετά απο ένα μικρό μπλοκάρισμα, μπόρεσε να βγάλει καλύτερο εαυτό στην επίθεση ,έχοντας γρήγορο ρυθμό ενώ στην άμυνα, αν και ο Μιλουτίνοφ είχε 3 φάουλ και ο Μπίρτς, δύο , ο Σέρβος ήταν ερντυπωσιακός και με καλάθια αλλά και τάπες. Μετά το 36-31 του Μπουρούση, Λοτζέσκι με τρίποντο και Μάντζαρης με καλάθι έφεραν το 41-31 ,ενώ με τρίποντο του Λοτζέσκι και γκολ -φάουλ του Μιλουτίνοφ ,η διαφορά έφτασε στο +16.(47-31), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 50-32 με την 6ηξ ασίστ του Σπανούλη και τρίποντο του Μάντζαρη.

Στην τρίτη περίοδο, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Θρύλου δεν ήταν άλλος από τον Πρίντεζη. Ο Υπαρχηγός σκόραρε 10 πόντους, η άμυνα ήταν επιβλητική και ο Ολυμπιακός κράταγε τη διαφορά από το +16 μέχρι και το +22, με την τελική διαφορά να φτάνει στο +19(68-49).

Το ματς κυλούσε με τον Ολυμπιακό να είναι κυρίαρχος, τον Παναθηναϊκό να είναι απόλυτα πελαγωμένος κάνοντας το ένας λάθος μετά τον άλλο και τους Πειραιώτες να εκμεεταλλεύονται τα λάθη των “Πρασίνων” και παίζοντας με μυαλό στην επίθεση ,κρατούσαν τη διαφορά

που έφτασε και στο +27(86-59) και στο +28(88-60).

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου και με τον κόσμο να το ζητά επιζητούσαν την 30αρα αλλά αυτή δεν ήρθε, κρατώντας τη για την Ευρωλίγκα…Τελικό …88-63 και πάμε για άλλα..

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπιρτς 9, Σπανούλης 2 (7 ασ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 14 (2), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1), Ρίβερς 3, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσης 12.