ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

«12Χ12» για τον Θρύλο

«Πέρασε» από την έδρα των Καλυβίων η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικρατώντας με 84-75 και πέτυχε τη 12η διαδοχική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από την έδρα του ΓΑΣ Καλυβίων με σκορ 84-75 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παραμένοντας αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν κυρίαρχες σε όλη την αναμέτρηση, ξέφυγαν με μεγάλη διαφορά, όμως στο τέλος είδαν τις γηπεδούχες να μειώνουν την απόσταση.

Ο Θρύλος από την πρώτη περίοδο έδειξε τις προθέσεις της φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους, στο δεύτερο δεκάλεπτο παρέμεινε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το ματς στο +14 (34-48). Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν στο ίδιο επίπεδο και στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 20+ πόντους και στην τελευταία περίοδο ουσιαστικά έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει και της αναμέτρησης στην Ρίγα για την Ευρωλίγκα.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Κατερίνα Σωτηρίου με 21 πόντους.

ΞΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

O Ολυμπιακός πέρασε στο παρκέ με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και γρήγορα προηγήθηκε με πέντε πόντους έπειτα από βολές της Αμερικανίδας σέντερ (0-5). Η Σπυριδοπούλου έκανε το 2-8 και αργότερα η Σωτηρίου το 5-11, με την Νικολοπούλου έπειτα από καλή άμυνα να πραγματοποιεί το +8 (5-13) για την ομάδα του Πειραιά. Η Σωτηρίου πέτυχε τους επόμενους πέντε πόντους της ομάδας της για το 7-18, με την Τόμας να την ακολουθεί για το 9-21 με σουτ από την περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, το τρίποντο της Σταμάτη έγραψε το 9-24 και με τον ίδιο τρόπο η Τόμας πραγματοποίησε το 9-27 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 11-27. Για τον Θρύλο η Νικολοπούλου και η Τίβκιτς έφεραν το 16-33, ο ΓΑΣ Καλυβίων μείωσε στους 15, όμως η Σταμάτη με δίποντο και η Νικολοπούλου με 4 σερί πόντους έστειλε τη διαφορά στους 21 πόντους (18-39).

Ενα μικρό σερί των γηπεδούχων διακόπηκε από το δίποντο της Σωτηρίου για το 24-41, με την Αυτζή να διαμορφώνει το 26-43. Η Τζόνσον με γκολ φάουλ έκανε το 29-45 και η Σωτηρίου με τρίποντο το 31-48, με τις γηπεδούχες να πετυχαίνουν το τρίποντο με την Κόνιαλη για το 34-48, σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ 12Χ12

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας πέρασαν στο παρκέ με ένα 4-0 σερί, με την Τζόνσον να διαμορφώνει το 34-54 στο δίλεπτο της τρίτης περιόδου. Η Τόμας έδωσε αέρα 22 πόντων στην ομάδα του Πειραιά, ο ΓΑΣ Καλυβίων έτρεξε ένα 6-0 για το 40-56, με την Τζόνσον έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ να σκοράρει για το 42-58. Η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου πέτυχε και το 42-60, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους.

Η Τίκβιτς έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους, με την Τόμας να σκοράρει για το 44-67 και την Κοσμά έπειτα από κλέψιμό της να διαμορφώνει το 44-69. Mε το τρίποντο της Σωτηρίου το ματς οδηγήθηκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 46-72 και τον Θρύλο να είναι έτοιμος για μία ακόμα νίκη.

Ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια, με την Τίβκιτς να βάζει τους πρώτου πόντους της ομάδας για το 51-75, οι γηπεδούχες απείλησαν από την περιφέρεια όμως η Σωτηρίου έκανε το 57-82. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 20 πόντους με δύο τρίποντα των Καλυβίων, με την Ντέιβις να μειώνει σε 68-82 με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Θρύλο έχασε την επαφή με το σκορ, είδε την Άλιξ να σκοράρει κατά ριπάς από την γραμμή του τριπόντου και το παιχνίδι με το παιχνίδι να τελειώνει στο 75-84.

Τα δεκάλεπτα: 11-27,34-48, 46-72,75-84

ΓΑΣ Καλυβίων (Αναγνώστου): Αλιξ 25 (8), Ντέιβις 19, Ρεντζεπέρη, Κόνιαλη 17 (1), Πολίτη, Μαστρογιαννίδου 6 (2), Σκαρέντζου, Γιαρόζ 6, Σταμάτη Γ. 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Παντελάκης): Τόμας 16 (4/4 τρ., 6 ριμπ., 2 κλεψ.), Σταμάτη 5, Αυτζή 2 (2 ασ.), Σπυριδοπούλου 5 (1/3 τρ., 6 ριμπ.), Παυλοπούλου, Νικολοπούλου 12 (6/8 δίπ., 4 ριμπ., 3 ασ.), Σωτηρίου 21 (6/8 διπ., 3/6 τρ.), Τίβκιτς 11 (5/8 διπ., 3 ριμπ.), Λίτση, Τζόνσον 10 (4/9 διπ., 11 ριμπ.), Κοσμά 2, Σταμολάμπρου.