ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

107 Νίκες και συνεχίζουμε

Χωρίς να νιώσει κάποια πίεση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 103-49 των Εσπερίδων στην Καλλιθέα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος και παραμένει αήττητος κλείνοντας με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Α1 Γυναικών για το 2019. Ο Θρύλος από το πρώτο λεπτό μπήκε δυνατά στο ματς και δεν είχε κανένα πρόβλημα για να κατακτήσει τη νίκη, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και δίνοντας θέαμα προς τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό.

Μετά από αυτήν την επικράτηση, ο Ολυμπιακός έχει 107 σερί νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα και 124 σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και συνεχίζει απτόητος το αήττητο σερί του. Έξι αθλήτριες του Θρύλου ήταν διψήφιες, με την Εβίνα Σταμάτη να τελειώνει το ματς με 16 πόντους. Εκτός δωδεκάδας για λόγους τακτικής έμεινε η Αφροδίτη Κοσμά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Σταμολάμπρου, Παυλοπούλου, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στις δύο πρώτες επιθέσεις (0-4). Η Παυλοπούλου με τρίποντο έγραψε το 0-7 με Γέμελος να ακολουθεί με ένα ακόμα τρίποντο για τον Θρύλο. Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν σκορ από την Γκρέιβς για το 2-15 με την Σταμολάμπρου να ευστοχεί σε τρίποντο για το +16 (2-18). Οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα μικρό σερί, η Παυλοπούλου έκανε το 7-21 και η Τόμας το 9-24, με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες πέρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο 11-24, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον ρυθμό του και με δύο τρίποντα να φτάνει το ματς στο 13-30. Η Τόμας πέτυχε το +19 (13-32), με την Παυλοπούλου να παραμένει σε καλή μέρα και να εκτελεί αργότερα για το 17-39 και το 17-42. Το τρίποντο της Νικολοπούλου οδήγησε στο 17-45 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Βρήκε επιπλέον λύσεις με την Γκρέιβς και την Σταμολάμπρου για το 17-49, με τις Εσπερίδες να ακολουθούν το σκορ στην τρίτη περίοδο. Η Γέμελος και Παυλοπούλου πραγματοποίησαν το 29-56, με την Γκρέιβς να διαμορφώνει το 31-58 με πέντε λεπτά για τη λήξη της περιόδου. Ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ για την Τόμας και το ματς πέρασε τους 30 πόντους (31-63), για ακολουθήσουν οι πόντοι της Σωτηρίου για το 33-68. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 36-76 με την Γιουρτσένκοβα να κερδίζει κάποιες μάχες στην ρακέτα και να κλείνει με ιδανικό τρόπο την περίοδο. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σοβαρός σε όλη την διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Σταμάτη πέτυχε το τρίποντο για το 40-83 και η Αυτζή το 42-85 και αργότερα η αρχηγός του Θρύλου έκανε το 44-90. Kαι πάλι η Αυτζή με ντράιβ για το 44-92, ενώ από την ασίστ τις η Σταμάτη σκόραρε εκ νέου για τρεις. Η Λούκα μετά από επιθετικό της ριμπάουντ πέτυχε το 46-99 και η Αυτζή από τις βολές έφερε μια ακόμα κατοστάρα για τον Θρύλο.

Τα δεκάλεπτα:11-24, 17-45, 36-76, 49-103

Εσπερίδες (Σκληρός): Μουτεβέλη, Εμμανουηλίδου, Δανούση 1, Λουκάτου 16 (1), Ακλ 10, Παπαμαρκάκη 9 (2), Μέιζ 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 15 (2/4 διπ., 3/6 τρ., 5 ριμπ.), Σταμάτη 16 (4/8 τρ., 5 ασ.), Αυτζή 8 (3/3 διπ., 7 ριμπ., 2 ασ.), Σπυριδοπούλου 2 (4 ριμπ.), Παυλοπούλου 10 (2/5 τρ., 2ασ.), Νικολοπούλου 3 (4 ριμπ., 5 ασ.), Σωτηρίου 7 (1/2 τρ.), Γκρέιβς 11 (4/5 διπ., 6 ριμπ.), Γέμελος 10 (2/4 διπ., 4 ασ.),  Γιουρτσένκοβα 10 (4/4 διπ.), Λούκα 4 (6 ριμπ.), Σταμολάμπρου 7 (2/3 διπ.).