Το γύρισε Του(μ)πα(ν) και κέρδισε την Εφές

Η νίκη στον “τελικό” που έψαχνε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Εφές επετεύχθη  με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 88-81 .

Το “κλειδί” της νίκης για την ομάδα του Μπλατ δεν ήταν άλλο από την εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών στην  τελευταία περίοδο, την ώρα που ο Αξελ Τουπάν ήταν ο παίκτης που άλλαξε το μομέντουμ στα δύσκολα.   Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι προηγούμενος με 12-2  και 16-4, έχοντας εξαιρετική  ισορροπία στις γραμμές αλλά και τους Μιλουτίνοφ -Πρίντεζη σε εξαιρετική βραδιά . Οταν οι Παπανικολάου και Γκος μπήκαν στην εξίσωση, οι “Ερυθρόλευκοι” έφτασαν στο +13 (25-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός εμφάνισε το κακό του πρόσωπο  με την Εφες να  βρίσκει τρόπο και να σπάει την άμυνα  των Πειραιωτών οι οποίοι  έχασαν την σπιρτάδα τους δίνοντας το δικαίωμα στους  Τούρκους ν επιστρέψουν (32-30). Η είσοδος του Τουπάν και η ενέργεια που έβγαλε, έφεραν  το ξέσπασμα των Πειραιωτών (48-40), αλλά οι Μίσιτς και Λάρκιιν έφεραν και πάλι το ματς σε ισορροπία (48-46).

Η τρίτη περίοδος έβγαλε μεγάλη νευρικότητα για τον Ολυμπιακό, με τους παίκτες του Μπλατ να είναι άστοχοι και την Εφες να συνεχίζει να “εκτελεί” στους ρυθμούς που την βόλευαν. Αποτέλεσμα ήταν να  ξεφύγουν με +6(57-63), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να  επιστρέψει  (65-65) .Η τρίτη περίοδος “έκλεισε” με τρίποντο του Μίσιτς για το 65-68.

Και η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό με την Εφες να  μοιάζει έτοιμη και ισορροπημένη για να κάνει τη ζημιά (66-73), αλλά ο Τουπάν σε επίθεση και άμυνα ,το καθαρό μυαλό του Kill Bill και η ευστοχία όταν η μπάλα “έκαιγε”  έφεραν το +4(83-79). Με τους παίκτες του Μπλατ να είναι εύστοχοι στις βολές το ματς πήγε όπως έπρεπε για να πάρει ο Ολυμπιακος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 5 (1), Τουπάν 19 (4), Σπανούλης 10 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 15 (9ριμπ.), Στρέλνιεκς 10, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10 (11ριμπ.), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 20 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μερμάν 9 (3τρ., 8ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίσιτς 24 (4), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σίμον 8 (1).