Ψυχάρες!!!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ,που κρίθηκε στις λεπτομέρειες , ο Ολυμπιακός επικράτησε με 65-60 της Τζιρόνα και πάει στη ρεβάνς της 11ης Ιανουαρίου με αβάτζο 5 πέντε πόντων. Μακόλει(15),Μάλτση(13),Χατζηνικολάου(8)  και Καλτσίδου(14 ) οι κορυφαίες.

Οι “Ερυθρόλευκες» του Κώστα Μίσσα ξεκίνησαν το παιχνίδι με ένα 0-3, αλλά βελτιώνοντας την άμυνα τους ,ειδικά στο κομμάτι της μεταβίβασης προς τις ψηλές της Τζιρόνα εκεί όπου υπερείχαν οι Ισπανίδες, αλλά και με καθαρό μυαλό σε οργάνωση και επίθεση μπόρεσαν  να πάρουν μία διαφορά ακόμα και 11 πόντων ,για το 19-8. Οι Ισπανίδες βρήκαν λύση  από την Ρομέο( δύο τρίποντα) μειώνοντας σε 19-13 για την 1η περίοδο.

Οι Ισπανίδες έχοντας την θηριώδη(2.05)  Αλμινέιτ , κάτω από το καλάθι προσπαθούσαν να μεταφέρουν το παιχνίδι εκεί, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπους να «απαντήσει» στην άμυνα ,αλλά στην επίθεση και την  β Περίοδο είχε μείνει 4 λεπτά χωρίς καλάθι.

Mακ κόουλι και Μάλτση έκαναν  σερί 4-0 , αλλά και πάλι οι Ισπανίδες  ισορροπώντας το ματς και βρίσκοντας λύσεις στο καλάθι ,μείωσαν στο καλάθι.

Το ροτέισον του Μίσσα ,με τρείς κοντές(Νικολοπούλου,Σταμάτη και Χατζηνικολάου) με την Κοσμά στο 4  και  στο πεντάρι  τη Μακόλει δούλεψε αρκετά καλά  και στην επίθεση αλλά και την άμυνα.

Με σωστό πάσινγκ γκέιμ και υπομονή στην επίθεση, αλλά και  καλές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα  η διαφορά «έκλεισε» με το τέλος του ημιχρόνου στο 31-24.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της   3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε τεράστιο πρόβλημα  στο να βρει το δρόμο προς το καλάθι την ώρα που οι της Τζιρόνα  με όπλο την Ρομέο που με 6 πόντους από  τρίποντα σύν τέσσερις από την Βραζιλιάνα Κολχάντο, πέρασαν μπροστά με +3(33-36).

Η άμυνα πάνω στην Ρομέο ήταν ένα άλυτο πρόβλημα με την εν λόγω  παίκτρια  να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι (6/7 τρίποντα) και την Τζιρόνα να έχει ισχνό μεν ,αλλά προβάδισμα που το κράτησε μέχρι και το  τέλος της περιόδου για το 41-46.

Οι «Ερυθρόλευκες»  ήταν εγκλωβισμένες  επιθετικά ,την ώρα που οι Ισπανίδες  ήλεγχαν το ματς προηγούμενες με +6 (43-49) .

Το …τσιπάκι όμως άλλαξε 6 λεπτά πριν το τέλος. Με καλή άμυνα στην περιφέρεια  την ενέργεια στην επίθεση από τη Μάλτση με ένα σερί 6-0 , ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 49-49.

Οι Ισπανίδες απάντησαν  με ένα 0-4 για το 49-53, ενώ ανάλογο ήταν και το «ερυθρόλευκο» σερί για το 53-53 με τέσσερις βολές από  Χατζηνικολάου και Καλτσίδου, η οποία με τρίποντο  το οποίο η μπάλα της έπαιξε πολλά παιχνίδια έκανε το σερί 7-0  για το 56-53.

Το τελευταίο δίλεπτο κρίθηκε στη μάχη των βολών .Η Μάλτση είχε 2 στις 2 , η Εβανς μία στις δύο με την Αντερσον του Ολυμπιακού να κάνει το +4 για το 60-56.

Η αμερικανίδα της Τζιρόνα(Εβανς), εν συνεχεία, ευστόχησε σε δύο βολές για το 60-58, η Μακόλει έχασε …τσάμπα μία  επίθεση και το ματς κρινόταν  πραγματικά στην ..κλωστή.

Η επίθεση των Ισπανίδων  είχε άδοξο τέλος με την Εβανς να κάνει επιθετικό φάουλ στην Κοσμά και τη Μακόλει με τρίποντο, στο τέλος της επίθεσης, να κάνει το +(63-58). Στα 12.9, οι διαιτητές ανακάλυψαν αντιαθλητικό στην Αντερσον, η Ρομέο είχε δύο στις δύο βολές, αλλά οι Ισπανίδες έχασαν την επίθεση και η Μακόλει κέρδισε φάουλ που με δύο βολές διαμόρφωσε το 65-60.