UncategorizedΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ψεκάστε-σκουπίστε …3-0!

13151698_834950993304587_6521786894741154349_n

Με ηγέτες τους εκπληκτικούς Χάκετ και Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός έκανε μυθική ανατροπή και απέδρασε θριαμβευτής από το ΟΑΚΑ με 75-89 «σκουπίζοντας» την σειρά με την ΑΕΚ.

Την πρόκρισή του στους τελικούς της Α1 πανηγύρισε με εμφατικό τρόπο ο Ολυμπιακός!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και με όπλο την ξεκάθαρη ποιότητα των παικτών τους απέδρασαν θριαμβευτές από το ΟΑΚΑ με 75-89 αφήνοντας νοκ – άουτ την ΑΕΚ, η οποία στο 23’ είχε προηγηθεί με διαφορά 17 πόντων 50-33!

Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Ντάνιελ Χάκετ και Ματ Λοτζέσκι, οι οποίοι με τους καθοριστικούς πόντους, που πέτυχαν σε πολύ κρίσιμα χρονικά σημεία, ηγήθηκαν της τελικής αντεπίθεσης του Ολυμπιακού και τον οδήγησαν στον εκτός έδρας θρίαμβο επί της ΑΕΚ και το 3-0 και τη …σκούπα στη σειρά!
Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με «όπλο» την ενέργεια και τον ενθουσιασμό της πήρε από τα πρώτα λεπτά μικρό προβάδισμα στο σκορ.

Η ευστοχία της μέσα κι έξω από την ρακέτα, επέτρεψε στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να ελέγξει τον ρυθμό και με αξιοζήλευτα ποσοστά ευστοχίας  να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με πολύ καλή ψυχολογία βρήκαν τον τρόπο να …χτυπήσουν τον Ολυμπιακό. Με τους Χέρστον, Κάρτερ αρχικά η ΑΕΚ βρέθηκε στο +10 (30-20) στο 14’, για να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 154 πόντων στο 16’ χάρη σε δύο απανωτά τρίποντα του Ντούσαν Σάκοτα!
Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε στην επίθεση και χρειάστηκε το τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στο 17’, ώστε να μαζέψει τη διαφορά στους -11 (38-270 , για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τη ΑΕΚ να προηγείται 41-31 και τον Βασίλη Σπανούλη να διαμορφώνει το σκορ πρώτου μέρους 20’’ πριν τη λήξη

Χάκετ και Λοτζέσκι γύρισαν το ματς!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να …καθαρίσιε το ματε. Μάλιστα στο 23’ βρέθηκε να προηγείται με διαφορά 17 πόντων (50-33) και όλα συνηγορούσαν στο ότι το ματς το είχε στα χέρια της.
Η έμπνευση του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προσφέρει στον Ντάνιελ Χάκετ την …μπαγκέτα του ηγέτη και του Ματ Λοτζέσκι αυτή του εκτελεστή, αλλαξαν άρδην το σκηνικό!

Με συνεχόμενα καλάθια του Ιταλοαμερικανού και με τον Ματ Λοτζέσκι να ..σκοτώνει την άμυνα των γηπεδούχων από μέση και μακρυνή απόσταση, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 51-44 στο 27’ δείχνοντας τα δόντια του!

Το τρίποντο του Λουκα Μαυροκεφαλίδη στο 28’ έδωσε στην ΑΕΚ προσωρινά αέρα 10 πόντων (54-44), αλλά ήταν ολοφάνερο ότι ο Θρύλος είχε πάρει για τα …καλά μπροστά!

Με τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου και Αγραβάνη να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς μειώνοντας στον ποντο στο 32’, για να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ στο 33’ με δύο εύστοχες βολές του Δημήτηρ Αγραβάνη (61-62)

Ο Ζντοβιτς βλέποντας τον Ολυμπιακό να κάνει την μεγάλη του αντεπίθεση και ανατροπή, επιχείρησε να …«γεμίσει» την ρακέτα του, αλλά μάταια! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με το μάτι τους να …γυαλίζει, αλλά και την ενέργειά τους στα ύψη έβρισκαν τον τρόπο να κλέβουν μπάλες και να φεύγουν στον αιφνιδιασμό! Με τρίποντη βόμβα του Ματ Λοτζέσκι, οι πρωταθλητές προηγήθηκαν 64-68, για να ακολουθήσει ένα γκολ – φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη, ώστε ο Ολυμπιακός να προηγηθεί 64-71 στο 34 και να θέσει τις βάσεις για την τρίτη συνεχόμενη νίκη του.

Η ΑΕΚ μείωσε στους δύο πόντους (69-710, αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε αποφασισμένος να …σκουπίσει την ημιτελική σειρά!
Με τρίποντη βόμβα του Ιωάννη Ππαπέτρου ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων στο 35’, για να ακολουθήσει νέα «τρίποντη μαχαιριά» του Βασίλη Σπανούλη στο 36’, ώστε το σκορ να φτάσει στα επίπεδα του 69-77 και ουσιαστικά να κλειδώσει την τρίτη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού για το τελικό 75-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9 (3), Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9 (1), Μπράουν 17 (2), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μωραΐτης, Μαυροειδής 4, Έρικ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 13 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 6 (2), Γουόρικ, Χάκετ 18 (3), Λοτζέσκι 14 (1), Παπανικολάου 4.