Χωρίς σφυγμό…

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαϊδης” από τον Παναθηναϊκό στον αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών στο μεγάλο ντέρμπι, με τον Μάρκους Μπεργκ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης στο 15ο λεπτό. Κακή η εικόνα των πρωταθλητών, δεν βοήθησαν καθόλου οι διορθωτικές κινήσεις που επιχείρησε ο Βούζας. Μόλις μία τελική ήταν ο απολογισμός των ερυθρόλευκων ευκαιριών, ενώ κορυφαίος μακράν, ήταν ο Στέφανος Καπίνο.

Το παιχνίδι:

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε τους πρωταθλητές με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, τον Σισοκό, τον Φιγκέιρας, και στόπερ τους Μποτία – Ντα Κόστα, τον Ρομαό και τον Μάρτινς στα χαφ, στο αριστερό “φτερό” τον Σεμπά, στο δεξί τον Ελιουνούσι, δεκάρι τον Τσόρι και επιθετικό τον Καρίμ.

Το ξεκίνημα όμως βρήκε τους πράσινους να αρχίζουν πιο δυνατά και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να φτιάξει το παιχνίδι του. Η πρώτη ευκαιρία μάλιστα στο 14′ ήταν για τους πρωταθλητές, με τον Καρίμ να γίνεται κάτοχος της μπάλας στην περιοχή και να σουτάρει άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου.

Ένα λεπτό αργότερα όμως, οι πράσινοι βρέθηκαν στο προσκήνιο, ο Κλωναρίδης δοκίμασε ένα σουτ που απέκρουσε ο Καπίνο και ο Μπεργκ με βολέ έξω από την περιοχή νίκησε τον πορτιέρο των ερυθρολεύκων για να γράψει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει τα πατήματά του και να συνέλθει από το γκολ του Σουηδού αλλά τα πολλά λάθη δεν βοήθησαν στο να στήσει το παιχνίδι του και να περάσει τις μπαλιές που χρειάζονταν προς τον Ανσαριφάρντ.

Ο Καπίνο είπε δύο φορές “όχι” σε φάουλ του Εμποκού και τελικά το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε με 1-0.

Στην επανάληψη ο Βασίλης Βούζας προσπάθησε να αφυπνήσει τους παίκτες του ώστε να κυνηγήσουν την ισοφάριση στο ντέρμπι, την ώρα που ο Μαρίνος Ουζουνίδης απλώς προσπάθησε να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος.

Ενώ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να φτιάξει φάσεις, για μία ακόμη φορά οι βεβιασμένες κινήσεις δεν το κατέστησαν δυνατό.

Ο τεχνικός των πρωταθλητών προσπάθησε να δώσει άλλο αέρα στην ομάδα με την είσοδο του Ανδρούτσου και του Φορτούνη, ενώ επιχείρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να τα παίξει όλα για όλα περνώντας στο παιχνίδι και τον Καρντόζο αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2.

Τελικά το γκολ που έψαχνε ο Ολυμπιακός δεν ήρθε ποτέ κι έτσι οι πράσινοι πήραν την νίκη στο ντέρμπι με 1-0 χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Μάρκους Μπεργκ από το 15ο λεπτό.

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος Οδ., Κουλιμπαλί, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Εμποκού (87’ Μπουμάλ), Βιγιαφάνες (77’ Λουντ), Κλωναρίδης (77’ Λέτο), Μπεργκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Β. Βούζας): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς (57’ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (81’ Καρντόσο), Ντομίνγκες (63’ Φορτούνης), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.