ΔΙΑΦΟΡΑΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ασημένιος» στο …φώτο φίνις ο Σπύρος Γιαννιώτης!

14063841_10210312082615468_1782896137677195692_n

Με μία εκπληκτική εμφάνιση και τρομερή αντεπίθεση διαρκείας, ο πρωταθλητής Κολύμβησης του Ολυμπιακού χάρισε το πιο μάγκικο μετάλλιο στη Ελλάδα στην τελευταία κούρσα της καριέρας του.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Το πιο μάγκικο, το πιο παλικαρίσια μεταλλιο σε Ολυμπιάδα είχε χρώμα «ερυθρόλευκο»!

Για την τιτάνια κούρσα του Σπύρου Γιαννιώτη στα 10 χιλιόμετρα ο λόγος!

Ο Έλληνας πρωταθλητής Κολύμβησης του Ολυμπιακού με μία εκπληκτική κούρσα έγραψε τον ιδανικότερο επίλογο στην τεράστια καριέρα του ! Μάλιστα, χρειάσηκς το φώτο – φίνις,  ώστε να αποφασιστεί ότι τελικά κατετάγη δεύτερος…

Ο Σπύρος Γιαννιώτης ξεκίνησε συντηρητικά την κούρσα και στα πρώτα 2,5 χιλιόμετρα ήταν 23ος με περίπου ένα λεπτό διαφορά από τον προπορευόμενο αθλητή από την Αυστραλία, Jarrod Poort.

Στη στροφή των 5 χιλιομέτρων ο Έλληνας αθλητής ήταν 22ος με 1:28.06 λεπτά διαφορά από τον Poort που παρέμενε στην κορυφή της κούρσας.

Αξίζει να τονιστεί ότι ο Έλληνας πρωταθλητής στο τελευταίο κομμάτι της κούρσας  έκανε μία τρομερή αντεπίθεση για να τερματίσει τελικά στην πρώτη θέση και βα κριθεί σε …φώτο φίνις ότι τερμάτισε …δεύτερος και να χαρίσει στην Ελλάδα το τέταρτο συνολικά μετάλλιο στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο!