ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

«Φιλική» νίκη κόντρα στην Κίνα

Η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 10-8 της Κίνας στην πρεμιέρα του Challenge Cup Γυναικών επί της Εθνικής Κίνας, στο κολυμβητήριο «Αντ. Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας.

Σε ένα παιχνίδι που αποτελεί προετοιμασία και για τις δύο ομάδες, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 4-2 στην πρώτη περίοδο, με τις Κινέζες να μειώνουν τη διαφορά στο γκολ (6-5) στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η Κίνα ισοφάρισε το σκορ σε 7-7 και στη συνέχεια σε 8-8, όμως δύο γκολ των Αβραμίδου και Τσουκαλά χάρισαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΚΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-10

Οκτάλεπτα: 2-4, 3-2, 2-1, 1-3

Κίνα (Γκονγκ Νταλί): Λιν, Γινγκ, Σιαόχαν 1, Ντούνχαν, Χουάν, Νινγκ 1, Νονγκ 1, Σιαβέν, Ζεβέν, Ντάντι, Σιάο 2, Ζιγνκ 2, Γινένγκ, Γιβέν, Γκουανάν 1

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε., Έγκενς 2, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ., Έμολο 2, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Πλευρίτου Β., Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού