ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Φιλική» ήττα από Εθνικό οι Νέοι

Την ήττα με 1-0 από τους «κυανόλευκους» γνώρισε η Κ-20 του Ολυμπιακού σε ματς προετοιμασία στο Πήλιο.

Τη δυνατότητα να αποκομίσουν χρήσιμες εμπειρίες ενόψει της καινούριας σεζόν είχαν οι Νέοι του Ολυμπιακού στο φιλικό, που έδωσαν κόντρα στον Εθνικό, παρά την ήττα με 1-0..

Απέναντι στο συγκρότημα του Θύμιου Γεωργούλη, το οποίο έχει θέση πρωταγωνιστικές βλέψεις στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, οι παίκτες του Βασίλη Βούζα έδειξαν αρκετά καλό πρόσωπο

Η Κ-20 του Ολυμπιακού είχε αρκετά καλά διαστήματα μέσα στον αγώνα, ωστόσο η εμπειρία των παικτών του Εθνικού, της χάρισε ουσιαστικά την νίκη.

Το γκολ, που έκρινε τη φιλική αναμέτρησης, το πέτυχε ο Νίκος Κατσικοκέρης με όμορφη ατομική ενέργεια στο 32’.

Οι «κυανόελυκοι» είχαν δοκάρι με τον Μακρυγιάνη στο 64’, ενώ οι Νέοι του Ολυμπιακού έχασε αρκετές σπουδαίες ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με τους Βρουσάι και Κουγιό

Το φιλικό παιχνίδι διεξήχθη παρουσία του Διευθυντή της Ακαδημίας του Ολυμπιακού Κυριάκου Καραταϊδη.

Την Τετάρτη στις 18:00 οι Νέοι παίζουν φιλικό παιχνίδι με την Κ-20 της ΑΕΛ στα Χάνια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Καράδαης, Πανάγου, Γαλούπης, Τσιμπούκας, Αγιώτης, Ξενιτίδης, Κωστανάσιος, Πέιος, Βάρκας, Βρουσάι, Κουγιός/ Μετά από το 60′ έπαιξαν και οι: Αγγελόπουλος, Χατζηιωαννίδης, Ράμα, Λάμπρου, Νεοφυτίδης, Τσερκώνης, Δήμος, Κιρτζιαλίδης, Ζιάκας, Βοϊλης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γεωργούλης): Βουτσινάς, Πίσσας, Γερόλυμος, Κρητικός, Μπένα, Λεωνιδόπουλος, Παυλάκης, Μίσσελ, Κατσικοκέρης, Ρομάνο, Κομνηνός/ Στο β΄ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Στασινός, Βενέτης, Πεχλιβανίδης, Σικαλιάς, Ρούσσης, Κατίδης, Κωνσταντίνου, Μακρυγιάννης, Σωπασής, Χατζησάββας, Μάναλης, Φωτιάδης, Λεονάρντο.