Φέρτε τους την Τσανάκαλε!!!

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα του Α.Ο. Μαρκόπουλου σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ και πλέον στρέφει την προσοχή της στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Challenge Cup  με αντίπαλο την Τσανάκλε στην Τουρκία (24/1, 16:00).  Κατά τα λοιπά η αναμέτρηση με τον Α.Ο. Μαρκόπουλου ξεκίνησε με μια ώρα καθυστέρηση (στις 19:00 αντί για τις 18:00) και ο Ολυμπιακός (που αγωνίστηκε χωρίς την Άνα Λαζάρεβιτς) δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της γηπεδούχου ομάδας με πρώτη σκόρερ την Σάσκια Χίπε η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους ενώ ακολούθησε η Μαλασάϊ με 13 έχοντας και 5 άσους!

Απόλυτος κυρίαρχος!

O Θρύλος πήρε τον έλεγχο από το πρώτο σετ στο οποίο κυριάρχησε σε όλη τη διάρκειά του και με την Χίπε να σημειώνει το 19-25 προηγήθηκε με 1-0! Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και προηγήθηκαν με μεγάλες διαφορές (4-14, 9-16, 11-20) για να φτάσουν με χαρακτηριστική ευκολία στο 18-25 και στο προβάδισμα με 2-0 στα σετ!

Την ίδια εικόνα διατήρησε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο σετ, δημιουργώντας ένα 6-0 σερί στο ξεκίνημα του το οποίο μετέτρεψε σε 9-16 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα για να φτάσει στο 25-17 με το οποίο πήρε τη νίκη με 3-0 σετ!

Τα σετ: 0-3, 19-25 (24’),  18-25 (25’), 17-25 (26’)

1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 19-25

2ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 18-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 17-25

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ: Δικαιούλια 3 (3/4 επ.), Σόουζα 6 (2/3 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μερκάντο 12 (10/32 επ., 2 μπλοκ), Κλάιν 6 (6/21 επ., 26%υπ.-23%αρ.), Φακοπουλίδου 2 (2/7 επ., 30%υπ.-20%αρ.), Διάλα 4 (3/6 επ., 1 άσος), Ιακωβίδου –λ (11%υπ.-11%αρ.)/ Νικολογιάννη 4 (2/5 επ., 2 άσοι, 13%υπ.-13%αρ.), Καρακάση,  Λιαγκή 1 (1/2 επ.), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μαλασάι 13 (6/18 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 29%υπ.-29%αρ.), Λαμπρούση 9 (7/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τσίμα 9 (6/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 57%υπ.-36%αρ.), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσος), Χίπε 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη –λ (50%υπ.-42%αρ.)/ Βλαχάκη, Τέζα

πηγή: osfp.gr