Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Φάπα» στον πελάτη με Αυλωνίτη! (Video)

Στις 26 Οκτωβρίου του 2014 ο Ολυμπιακός λύγισε με 1-0 τον Παναθηναϊκό με τον Τάσο Αυλωνίτη να αποτελεί τη χρυσή αλλαγή του Μίτσελ σκοράροντας δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα

Με έναν από τους αμέτρητους θριάμβους του επί του αιώνιου πελάτη του Παναθηναϊκού, συνδέεται χρονικά για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία

Συμπληρώνονται αισίως τέσσερα χρόνια από την ημέρα όπου ο Θρύλος με τον Μίτσελ στην άκρη του πάγκου του υπέταξε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στον Ναό και πέτυχε ένα από τα πιο σημαντικά του βήματα για την κατάκτηση του 42ου πρωταθλήματος της ιστορίας του
Σε ένα κακό πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 και ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί τις αρκετές στημένες μπάλες που είχε έξω από την περιοχή.
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός να έχει την κατοχή της μπάλας και ο Παναθηναϊκός να αμύνεται σωστά, χωρίς να μπορεί να βγει σωστά στους κενούς χώρους. Όλα, όμως, άλλαξαν σε μία στιγμή! Ο Μίτσελ βίωσε το… κάθε εμπόδιο για καλό. Ο Μποτία αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού, ο Αυλωνίδης μπήκε στο 57′ και δύο λεπτά αργότερα… ξεκλείδωσε την άμυνα των πρασίνων ! Έκανε ωραία κίνηση, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην γωνία του Στιλ!

Στην συνέχεια, ο Αναστασίου έριξε στην μάχη τον Πέτριτς, έπαιξε με δύο στράικερ και ο Ολυμπιακός από το 70′ και έπειτα έδωσε μπάλα στον αντίπαλο. Ο Παναθηναϊκός βγήκε από το… καβούκι του, έπαιξε πολύ από τα αριστερά αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει για την ισοφάριση. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αλλά ο Στιλ απόκρουσε το πέναλτι του Μήτρογλου στο 80′.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Αμπιντάλ, Μποτία (57 ` λ.τρ. Αυλωνίτης), Μανιάτης, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (75′ Κασάμι), Ντομίνγκες (87′ Φουστέρ), Αφελάι, Μήτρογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ (69′ λ .τρ. Μέντες), Λαγός (74′ Δώνης), Ζέκα, Ατζαγκούν, Μπούι (63′ Πέτριτς), Πράνιτς, Καρέλης,