Χωρίς κατηγορία

Το λιμάνι είναι βαθύ!

15003331_944770892322596_950824814435422694_o

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός θριάμβευσε 3-1 του ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη» κι έκανε το πρώτο άλμα για την επιστροφή του στον θρόνο του ελληνικού βόλεϊ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του πρώτου φετινού … μπραντ ντε φερ του ελληνικού βόλεϊ απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας κατά διαστήματα καταπληκτικό βόλεϊ και με όπλο την πλειάδα ποιοτικών λύσεων στην επίθεση, επικράτησαν των Θεσσαλονικέων με 3-1 σετ (19-25, 32-30, 25-20, 25-19) και πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή μεγάλη σε αξία νίκη επί του «Δικεφάλου] του Βορρά και την τέταρτη συνεχόμενη στην φετινή Α1

Κορυφαίοι σε απόδοση για την «αρμάδα» του Σλόμπονταν Μπόσκαν, οι Λέμπερμαν Αγκάμεζ και Ανδρέας Φράγκος! Ο Κολομβιανός διαγώνιος έεπιτα από ένα μέτριο πρώτο σετ, στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και ήταν ο παίκτης, που σε καθοριστικές φάσεις πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και τον οδήγησε εκ του ασφαλούς στον θρίαμβο!

Ο Ανδρέας Φράγκος από την μεριά του πέρασε στο δεύτεορ σετ και με καθοριστικούς πόντους ηγήθηκε στην ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο ζωηρά στο αμτς και με τον Σαφράνοβιτς να αναλαμβάνοει το μεγαλύτερο όγκο των επιθέσεων κατέκτησε το πρώτο σετ με 19-25, εκμεταλλευόμενος κάποια χαλαρότητα των παικτών του Ολυμπιακού.

Η μέτρια απόδοση των παικτών του Μπόσκαν συνεχίστηκε μέχρι το 15-19 του δεύτερου σετ. Η είσοδος των Φράγκου  και Στιβακτή αρχικά βελτίωσε την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας κι εν συνεχεία προσέδωσε στον Ολυμπιακό ποιότητα στις επιθετικές του επιλογές. Σε αυτό βοήθησε πάραπολύ και η αγωνιστική άνοδος του Αγκάμεζ, ο οποίος με σημαντικούς π ροσωπικούς πόντους αρχικά έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να προηγηθεί 23-21 , για να κατακτήσει τελικά το σετ με 32-30

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με πόντους από Αγκάμεζ, Κόστα και Φράγκο ξεκίνησε πάρ απολύ δυνατά και προηγήθηκε 7-2.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και με πόντους των Σαφράνοβιτς, Σακόγλου, Σμαραγδή ισοφάρισαν σε 10-10

Το ματς πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το 20-20, ώσπου ο Ολυμπαικός με συνεχόμενους πόντους από τους Αγκάμεζ και Φράγκο το κατέκτησε με 25-20 βάζοντας φωτιά στις εξέδρες του «Μελίνα Μερκούρη»

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός με όπλο και την πολύ καλη ψυχολογία μπήκε πολύ δυνατά και με τους Κοκκινάκη, Φράγκο, Αγκάμεζ και Κόστα προηγήθηκε 16-10 κι έδειχνε εικόνα νικητή. Ο ΠΑΟΚ, όμως αντέδρασε άμεσα και με τους Σμαραγδή., Τακουρίδη και Σαφράνοβιτς να παίρνουν σημαντικούς πόντους ισοφάρισε σε 17-17

Η είσοδος του Ντίμα Φιλίποφ και η πίεση στο σερβίς που έβλααν στο παιχνίδι τους οι Κυπελλούχοι Ελλάδας δημιούργησαν πολλα προβλήματα στη υποδοχή τωνπαικτών του Γιάννη Καλμαζίδη.

Το «ερυθρόλευκο» σερί διευρύνθηκε με μονό μπλοκ του Κοκκινάκη για το 21-17, άσο του Φιλίποφ για το 22-18 για να πάρει τελικά τη νίκη ο Θρύλος

Τα σετ: 19-25, 32-30, 25-20, 25-19

1ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 19-25

2ο σετ:  5-8, 12-16, 21-19, 32-30

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-20

4ο σετ: 8-4, 16-10, 25-19.