ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τα κορίτσια της φωτιάς “έλιωσαν” τον Πανιώνιο!

Τί να πει κανείς δηλαδή τώρα; Υπάρχει κάτι που να μπορεί να γραφτεί ή να αναλυθεί για αυτόν τον αγώνα πέραν των… τυπικών;

Στο ΔΑΚ Γλυφάδας, τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο μπάσκετ όχι απλά κατανίκησαν τον Πανιώνιο αλλά το πέτυχαν με το εμφατικό και για πολλούς… εξωπραγματικό σκορ 111-53! Ναι καλά διαβάσατε! Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη που έπαιξαν ένα μπάσκετ βγαλμένο από το WNBA διέσυραν τον Πανιώνιο και παράλληλα πέτυχαν το ρεκόρ της μεγαλύτερης νίκης στην ιστορία του τμήματος!

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Εβίνα Μάλτση με 25 πόντους (5/6 τρίποντα, 1/1 διπ., 8/8 βολ.) και ακολούθησε η Λικέντρα Τζόνσον με 24! Ο Ολυμπιακός είχε εντυπωσιακά ποσοστά στα τρίποντα ολοκληρώνοντας το ματς με 12/15!

Σκόραρε 46 πόντους στην 1η περίοδο!

Ο Ολυμπιακός ήταν… διαστημικός στην πρώτη περίοδο, ξεκινώντας με τεράστια όρεξη και ενέργεια. Αποτέλεσμα αυτοί ήταν να σκοράρει 46 (!) πόντους στην 1η περίοδο, παίρνοντας σκορ από 7 παίκτριες! Το επιμέρους 46-17 αποτύπωνε την διάθεση και την καταπληκτική απόδοση του Ολυμπιακού που είχε κυριαρχήσει απόλυτα και απέκτησε μια τεράστια διαφορά 29 πόντων από τον Πανιώνιο! Τον ίδιο υψηλό ρυθμό διατήρησε ο Θρύλος  και στη 2η περίοδο στη διάρκεια της οποίας έτρεξε το επιμέρους 26-10 και πήγε με 75-27 στην ανάπαυλα. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού στο διάστημα αυτό ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 21 πόντους (5/5 διπ., 8/9 βολ.) και ακολουθούσε με 15 η Εβίνα Μάλτση έχοντας πετύχει μάλιστα 3/3 τρίποντα! Στην  τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα και με το επιμέρους 21-16 διαμόρφωσε το σκορ στο 96-43 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +53 με τρομερό ποσοστό στα τρίποντα (9/11)! Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις πρωταθλήτριες να φτάνουν δια… περιπάτου στο τελικό 111-53…

Τα δεκάλεπτα: 46-17,26-10, 21-16, 15-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 3 (1), Σταμάτη 12 (2/3 τριπ.), Μπόνη 1, Χατζηνικολάου 10 (10 ασσιστ), Κάιζερ 14, Μάλτση 25 (5/6 τριπ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 5 (1/1 τριπ.), Τζόνσον 24 (10 ριμπ.), Δημητράκου 11, Κοσμά 2, Φουράκη 4

Πανιώνιος ( Άγγελος Τσικλήρας): Πέτερσεν 14, Τσίκα, Χίλι 6, Τσιάδη 2, Μπότσαρη, Σταμπούρλου 3, Θεοδωρομανωλάκη 10, Στεφανίδου 6, Πατεράκη 6, Γρηγορίου 5, Μήτση, Τζόουνς 14

πηγή: osfp.gr