ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τίποτε δεν σταματά τον Θρύλο!

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός υπέταξε με 3-0 σετ την Κηφισιά στο κλειστό του Ρέντη κι έφτασε στο 38-0 το νικηφόρο του σερί

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-22, 25-16), της Κηφισιάς, στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν το εμπόδιο της ομάδας των βορείων προαστίων πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, βελτίωσαν έτσι το αήττητο ρεκόρ που τρέχουν από την περσινή σεζόν στο πρωτάθλημα στο 38-0 και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον το ενδιαφέρον όλων στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού, στρέφεται στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ κόντρα στον ΠΑΟΚ, που είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τετάρτη (12/12), στις 18:00 και θα πραγματοποιηθεί στο Ρέντη.

Δυνατά από την αρχή
Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα αποφασισμένος να μην αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Το πρώτο σετ κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 13-13. Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ ανέβασαν την απόδοση τους και άρχιζαν να χτίζουν μια διαφορά (16-14 και 21-17). Ο Γιώργος Πετρέας με άσσο σημείωσε το 23-17, ο Κουμεντάκης έφτασε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ και ο Μπέμε καρφώνοντας σε πρώτο χρόνο έκανε το 25-19 και το 1-0 στα σετ για την ομάδα του Πειραιά.

Σοβαρός και 2-0
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 4-0, διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι το 10-6. Η Κηφισιά μείωσε αρχικά σε 11-9 και ισοφάρισε στη συνέχεια σε 11-11 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ανέκτησαν το προβάδισμα με 14-12. Με τον Μπέμε να πιέζει από το σερβίς η διαφορά ανέβηκε στο συν τέσσερα εκ νέου (16-12). Ο Κουμεντάκης πήρε έξυπνα το μπλοκ άουτ για το 22-18 και στη συνέχεια ο Νίκος Ζουπάνης αρχικά με άπιαστο καρφί έκανε το 23-19 και με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 24-21. Ο Γερούν Ράουβερντινκ τελείωσε το σετ καρφώνοντας για το 25-22 και το 2-0 στον αγώνα.

Στο 38-0 το σερί!
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ. Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ πίεζαν από το σερβίς αναγκάζοντας σε λάθη τους αντιπάλους, χρίζοντας ένα προβάδισμα πέντε πόντων (10-5). Το μπλοκ του Θρύλου, λειτουργούσε αποτελεσματικά και η διαφορά έφτασε τους εννιά πόντους (17-8). Ο Κουμεντάκης πήρε ένα ακόμα μπλοκ άουτ για το 24-14 και με τον ίδιο τρόπο ο διεθνής ακραίος τελείωσε το σετ (25-16) και τον αγώνα (3-0) για τον Θρύλο. Ο Ολυμπιακός έκανε το «9Χ9» στο φετινό πρωτάθλημα. διεύρυνε το αήττητο του στο 38-0 και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ, της Τετάρτης (12/12, 18:00), με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, στο Ρέντη. Πρώτος σκόρερ κόντρα στην Κηφισιά ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 15 πόντους και ακολούθησαν Πετρέας και Ράουβερντινκ με 11, ενώ ο Κουμεντάκης πρόσθεσε ακόμα 10 στην ερυθρόλευκη μηχανή.

Τα σετ: 3-0 σε 1:08, 25-19 (21′), 25-22 (26′), 25-16 (21′)

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-16

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Ζουπάνης 15 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (5/5 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος),Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ),Κουμεντάκης 10 (9/19 επ., 1 άσσος, 64% υπ., 36% αρ.), Ράουβερντινκ 11 (11/13 επ., 35% υπ., 33% αρ.), Στεφάνου (λ, 53% υπ., 33% αρ.) / Δαρίδης (λ),

Κηφισιά (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1/1 επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ., 61% αρ.), Ρεκ 4 (4/7 επ.), Χαντ 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Λέιν 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 38% υπ., 24% αρ.), Ρενάτο 5 (2/5 επ. 3 μπλοκ), Καπελλάς (λ, 60% υπ., 33%αρ.) / Γκούζντα (λ), Ρούσσης, Μπέλλος, Μήτσης, Σπυριούλης, Μελλές