Στο Final-4 για το όγδοο σερί Κύπελλο!

Πανεύκολα η νταμπλούχος ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού ξεπέρασε εκτός έδρας το εμπόδιο της Ηλιούπολης με 3-0 και προκρίθηκε στο Final-4  του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το εισιτήριο της πρόκρισης για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας «τσέκαρε» η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ της Ηλιούπολης εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν θέση για την τελική φάση της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στη Σαντορίνη στις αρχές Μαρτίου (την Παρασκευή το πρωί θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση), όπου θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του 8ου διαδοχικού Κυπέλλου Ελλάδας.

Ισορροπημένο αλλά… «ερυθρόλευκο» το πρώτο σετ!

Το πρώτο σετ, ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τις γηπεδούχες να πηγαίνουν μπροστά με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε μετά από ώρα με πόντο της Πολ η οποία σημείωσε το 14-13 για να πάει με  +2 (14-16) μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με μονό μπλοκ της Πολ στην Αργυρίου. Η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 16-16 αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακό διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο 19-21 με τη Νιεμέρ και στο 21-23 με επίθεση της Πολ. Η Γερμανίδα ακραία πέτυχε και το 22-24 για να μειώσει η Ηλιούπολη με την Τοτσίδου σε 23-24 αλλά με επίθεση της Χίπε προέκυψε το 23-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ ο Ολυμπιακός.

Ανέβασε στροφές!

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος ανέβασε στροφές και μετά το 9-9 έτρεξε ένα 6-0 σερί με την Αλίκη Κωνσταντινίδου στο σερβίς και το μετέτρεψε στο 9-15. Με αυτό το +6 πήγαν οι «ερυθρόλευκες» μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16) και στη συνέχεια το διεύρυναν το προβάδισμά τους στους 7 πόντους (10-17). Η Σάσκια Χίπε με επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα σημείωσε το 14-21 για τον Ολυμπιακό που μετρούσε αντίστροφα για την κατάκτηση και του δεύτερου σετ το οποίο πήρε τελικά με 18-25.

Έφυγε με τη νίκη-πρόκριση!

Με ξεκάθαρη διάθεση να ολοκληρώσει την αποστολή της πρόκρισης, μπήκε στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε γρήγορα με 12-6. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε

12-13 αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους η Πολ σημείωσε το 12-15. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 13-17 με την Ηλιούπολη να πλησιάζει εκ νέου σε 16-17 όμως και πάλι η Πολ με επίθεση στην ευθεία πέτυχε το 16-18 και στη συνέχεια άσσο το 16-19. Με την Πολ να παραμένει στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-22 και στο 17-25 και έφυγε με τη νίκη-πρόκριση.

Τα σετ:  23-25, 18-25,  17-25

1ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 23-25.

2ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 18-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-16, 17-25

Ηλιούπολη (Π. Μπλάνη):  Τοτσίδου, Μελετιάδου, Κωνσταντίνου, Λιάγκη, Λάβδα, Αργυρίου, Σκυθιώτη -λ /

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Κωνσταντινίδου, Νιεμέρ Πολ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Κονόμη -λ/