Στο… “γκρίζο” έργο θεατές

Η εχθρική διαιτησία των Αναστόπουλου, Κορομηλά, Πουρσανίδη και η αστοχία ώθησαν τον Ολυμπιακό στην ήττα στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ με 79-70

Ο Ολυμπιακός υποχρεώθηκε στη δεύτερη διαδοχική του ήττα στο ΟΑΚΑ μέσα σε διάστημα εννιά ημερών από τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 79-70 για την έκτη αγωνιστική της Basket League.
Οι Αναστόπουλος, Κορομηλάς και Πουρσανίδης με τα σφυρίγματά τους σε καίριες φάσεις πήραν από το χέρι τους γηπεδούχους και τους … οδήγησαν στη νίκη , με πολλές αδιανόητες αποφάσεις.
Την ίδια στιγμή, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ από ένα σημείο κι έπειτα εκνευρίστηκαν και οδηγήθηκαν σε ορισμένα σημαντικά λάθη, αλλά και άστοχες επιλογές, που δεν τουες επέτρεψαν αν φύγουν νικητές από το ΟΑΚΑ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ξεκάθαρη επιδίωξη να .. διαβάσουν τις αντίπαλες άμυνες.
Η πιεστική άμυνα, η προσπάθεια για εξεύρεση ρυθμού και οι δυνατές μονομαχίες είχαν την .. τιμητική τους στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα που βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει αποκτήσει «βραχεία» κεφαλή στο σκορ με 15-14
Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από την περιφέρεια στο πρόσωπο του Ζακ ΛεΝτέι.
Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Αμερικανού σέντερ ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 20-21, για να ακολουθήσει τρίποντο του Τίμα για το 20-24 στο 14’ και 200-26 στο 15’

Σ’ εκείνο το σημείο όμως άρχισε η … δράση των γκρι μ. Με συνεχόμενα φάουλ από το … πουθενά ο Παναγιώτηε Αναστόπουλος και οι βοηθοί του άρχισαν να φορτώνουν με ανύπαρκτα φάουλ τους παίκτες του Ολυμπιακού με ανύπαρκτα φάουλ και ο Παναθηναϊκός βρήκε στο πρόσωπο του Νίκου Παππά τον παίκτη, που ηγήθηκε στο σκοράρισμα.

Με συνεχόμενα καλάθια του Παππά, οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 27-26 στο 17’, για να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων στο 19 για το 32-27, «υπογράφοντας» ένα σερί 12-1. Ο Πρίντεζης με λέι απ διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου για το 32-29
Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να παίρνει σκορ μέσα από τη ρακέτα με τους Γκος και Μιλουτίνοφ για το 34-34, αλλά οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα των Παππά και Λάνγκφορντ προσπέρασαν εμ 40-34, για να έρθει ο Γκιστ από το ζωγραφιστό να γράψει το 42-34.

Οι πόντοι των Λε Ντέι και Πρίντεζη επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξαναμπει στο ματς και με τρίποντο του Σπανούλη το σκορ πήγε στο 53-50, όμως οι .. γκρίζοι μίλησαν ξανά, Με ανύπαρκτα φάουλ «φόρτωσαν» του Σπανούλη και ΛεΝτέι μΕ τέσσερα φάουλ, τη στιγμή, όπου ακυρώθηκε κανονικό καλάθι του Μιλουτίνοφ.
Από την άλλη πλευρά του γηπέδου οι «πράσινοι» έπαιρναν πόντους από τους Καλάθη, Γκιστ, Παππά και Τόμας και κάπως έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 72-63 στο 37’ και με πόντους των Αντετοκούνμπο και Τόμας άνοιξαν την ψαλίδα στους 11 πόντους για το 76-65 στο 39’και με καλάθι του Παππά έφτασε στο 78-65

Ο Γκος με τρίποντο μείωσε σε 78-68 28’’ πριν το τέλος, αλλά όλα είχαν κριθεί πλέον…

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70