ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σπασμένα φρένα!

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου με 69-49 στο κλειστό του Μίλωνα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη ο Θρύλος έφτασε τις 108 συνεχόμενες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και συνεχίζει αήττητος στην Ελλάδα.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας ήταν θετικές στο ξεκίνημα, ο Πανιώνιος πίεσε, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο απλοποιήθηκαν τα πράγματα, με τις «ερυθρόλευκες» να συλλέγουν το 94ο ροζ φύλλο αγώνα τους στην Α1 Γυναικών.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Τζέσικα Τόμας με 16 πόντους, ενώ την ακολούθησαν οι Λικέντρα Τζόνσον και Ιβάνα Τίκβιτς με 12 πόντους αμφότερες

ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

O Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Τζόνσον και Τίκβιτς, με την Σταμολάμπρου να πετυχαίνει το 0-4 στις πρώτες επιθέσεις του παιχνιδιού. Η Σταμάτη από τα 6,75μ έγραψε το 2-7, με την Τζόνσον να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 4-9. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πλησίασε στο σκορ, η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου έκανε το 9-13 και η Σταμάτη έδωσε διαφορά 6 πόντων (9-15) στις «ερυθρόλευκες». Το δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 4 πόντους (15-19) στο κλειστό του Μίλωνα.

Ο Πανιώνιος μείωσε στον πόντο στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Σωτηρίου σκόραρε για το 18-21 και στη συνέχεια για το 18-25. Για πρώτη φορά στην αναμέτρηση ο Θρύλος πέρασε με 10 πόντους (18-28) με την Τίκβιτς, η οποία έδωσε την ασίστ στην Παυλοπούλου για το 20-31. Η Τζόνσον πραγματοποίησε το 22-33 και η Σταμάτη έστειλε την διαφορά στους 12 (24-36) με τις δύο ομαδες να περνούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-36.

ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο τρίτο δεκάλεπτο, η Τζόνσον έκανε το 30-39 και η Τόμας με σουτ από τα έξι μέτρα διαμόρφωσε το 32-42 μετά από 7 λεπτά παιχνιδιού. Και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν προβάδισμα 13 πόντων (32-45 με τρίποντο της Τόμας), με την Τίκβιτς να σκοράρει στις επόμενες επιθέσεις για να οδηγηθεί το ματς στο 35-48.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το παιχνίδι στο 37-50, η Τζόνσον σκόραρε για τον Θρύλο, με τον Πανιώνιο να μειώνει εκ νέου στους εννιά πόντους (43-52). Η Τόμας πήρε τις επόμενες επιθέσεις του Ολυμπιακού, πέτυχε το τρίποντο για το 45-55, ενώ με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 47-58.

Η Τίκβιτς έκανε το 49-62 και η Τόμας για πρώτη φορά έστειλε το ματς στους 16 (49-65), με τον Θρύλο να τελειώνει το παιχνίδι παίρνοντας την 108η συνεχόμενη του νίκη, επικρατώντας με 20 πόντους επί τους Πανιωνίου (49-69).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 26-36, 37-50, 49-69

Πανιώνιος (Ρουμπελάκης): Καλογήρου, Σπαθάρου 5 (1), Μαγκλάρα, Στεφανίδου 2, Γρηγορίου, Μπρουκ 11 (1), Δίελα 4, Κόρινεκ 20, Τόμπκινς 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 16 (2/4 διπ., 3/5 τρ., 6 ριμπ), Σταμάτη 8 (2/6 τρ.), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 5 (5 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 6 (2/3 δίπ.), Τίκβιτς 12 (5/8 δίπ., 10 ρίμπ.), Λίτση, Τζόνσον 12 (5/11 δίπ., 15 ριμπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 6 (3/4 δίπ, 2 ασ.)