“Σκούπα” και ..τώρα Παναθηναϊκός

Στον τελικό του Πρωταθλήματος της Basket League, θα βρεθεί ο Ολυμπιακός που με τη νίκη του …   απέναντι στον Αρη, επέστρεψε στην   πραγματικότητα της χώρας μας. Παπαπέτρου με 18 και Μάντζαρης με 14 ,οι κορυφαίοι του Θρύλου.

Οι Πρωταθλητές ξεκίνησαν αρκετά  δυνατά και παίζοντας γρήγορο και εντυπωσιακό μπάσκετ, προηγήθηκαν με 8-0. Ωστόσο, ο Αρης ισορρόπησε το ματς  και με τον Κάμινγκς σε πρώτο ρόλο,μείωσε σε 8-7.

Ενα τρίποντο του Μάντζαρη για το 11-7, η καλή άμυνα του Ολυμπιακού και η άνοδος του Σπανούλη έφεραν ένα σερί  11-3 για το 19-10 και το τελικό σκορ  στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι στο 22-13.

Με τον Αρη να έχει λύσεις μόνο από τα 6.75 και τον Ολυμπιακό να συνδυάζει το γρήγορο και καλό μπάσκετ ,παίρνοντας τα ριμπάουντ και κυριαρχώντας σε αυτό τον τομέα η διαφορά κινείτο σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα το ημίχρονο έκλεισε στο 39-25.

Και στην επανάληψη, ο Ολυμπιακος ήταν απλά εντυπωσιακός στην επίθεση, με τον Μάντζαρη να “εκτελεί” από τα  6.75  και  απόλυτα ουσιαστικός στην άμυνα ,ενώ ο κακός Πρίντεζης των τεσσάρων πόντων στο πρώτο ημίχρονο ,μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος  και η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους.(49-27).

Η τρίτη περίοδος έληξε στο  65-49 ,με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου.

Το Ροτέισον του Σφαιρόπουλου, η άνοδος του Κάμινγκς και  το όποιο χαλάρωμα του Ολυμπιακού έφερε ένα σερί  16-27 για τον Αρη και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στους  11 (65-54) αλλά και στους 9(69-60), αλλά χωρίς να μπορέσει να αλλάξει κάτι παραπάνω με την τελική διαφορά να πηγαίνει στο +15(79-65).

Ολυμπιακός: Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 14 (4), Σπανούλης 10 (1), Γκριν 6, Μπιρτς 2, Γιανγκ 3, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 18 (2), Αγραβάνης 2
Αρης: Φλιώνης 2, Κάμινγκς 21 (3), Γιάνκοβιτς 3 (1), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 3 (1), Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 9 (3), Τσαϊρέλης 8 (1), Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Μούρτος 5 (1)