ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι της ΑΕΚ με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Οι ερυθρόλευκοι συνάντησαν αρκετά αρκετά προβλήματα ειδικά στο δεύτερο και τρίτο σετ όμως εκεί μίλησε η κλάση του Γκάβιν Σμιτ που με 21 πόντους οδήγησε την ομάδα στην νίκη ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Ραφαήλ Κουμεντάκη στο τρίτο σετ.

Επόμενο παιχνίδι των δυο ομάδων στις 6 Απριλίου στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφιας εκεί όπου ο Ολυμπιακός θέλει την νίκη για να ολοκληρώσει την σειρά.
Αποφασιστικά το 1-0

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και αποφασιστικά, προηγούμενος με 6-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για το 9-2. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-6 αλλά οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ απάντησαν με δυο γρήγορους πόντους, επαναφέροντας το συν πέντε (11-6). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κυρίαρχος του σετ αναγκάζοντας τον τεχνικό τω φιλοξενούμενων να καλέσει το δεύτερο του τάιμ άουτ στο 16-11. Ο Γκάβιν Σμιτ κάρφωσε για το 22-20 και με λάθος στο σερβίς από την ΑΕΚ έγινε το 23-21. Σετ μπολ (24-21) από το «ερυθρόλευκο» μπλοκ για να τελειώσει το σετ, με 25-22, ο Σμιτ με κερδισμένο μπλοκ άουτ.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 14-10, για να μειώσει με δυο διαδοχικά μπλοκ του Πετρέα, ο Ολυμπιακός σε 14-12. Με το σκορ στο 16-19, οι Σμιτ και Πετρέας έφεραν το σετ στον πόντο και ο Ανδρεάδης με άσσο ισοφάρισε σε 19-19. Ο Χριστοφιδέλης πέρασε στον αγώνα και με άσσο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, μετά από πολύ ώρα, με 22-21. Με εκτέλεση σε πρώτο χρόνο ο Πετρέας διαμορφώνει το 23-22 και ο Σμιτ το 24-23. Νέο σετ μπολ και πάλι από τον Σμιτ, που έκανε το 25-24, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 27-27. Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Σμιτ και παράβαση στο φιλέ από τους φιλοξενούμενους τελειώσαν το σετ με 29-27, για το 2-0 στον αγώνα.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, μπήκε ψυχωμένος και προηγήθηκε με 5-3. Ένα νεκρό διάστημα έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά με 10-7, αλλά η αντίδραση των Πειραιωτών ήταν άμεση και με τον Σμιτ έκαναν το 10-9. Ο Αλεξίεφ ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 14-13, χάρη σε κερδισμένο μπλοκ άουτ. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Κουμεντάκη να κάνει το 24-23 και τον Σμιτ να κερδίζει ένα ακόμα μπλοκ άουτ, για το 25-23 και το 3-0 στον αγώνα. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν η Γκάβιν Σμιτ με 21 πόντους και 67% ποσοστό στην επίθεση.

Τα σετ: 3-0 σε 1:31, 25-22 (29′), 29-27 (35΄), 25-23 (27′)