Πολυφωνικός ….100αρης

Με πέντε παίκτες να έχουν  διψήφιο αριθμό  πόντων και  κορυφαίο σε…πόντους(21) και …..λάθη(9) τον Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 100-86 στο ΣΕΦ. Εξαιρετικοί οι Στρέλνιεκς-Μιλουτίνοφ, Ρόμπερτς και Μπράουν.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με μεγαλύτερη ένταση τον αγώνα και όντας εξαιρετικοί στο Τρανζίσιον, μπόρεσαν να προηγηθούν με 6-13 αμφισβητώντας τον Θρύλο,μέσα στο ΣΕΦ.

Οι Πειραιώτες έβγαζαν ένα ανεξήγητο εκνευρισμό στο παιχνίδι, είχαν από νωρίς πολλά λάθη  και κάπως έτσι συνέχισαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ, με μία διαφορά που κυμαινόταν από 2 έως και 5 πόντους.

Κάπως έτσι, η πρώτη περίοδος έληξε στο 19-21.

Οι παίκτες του Σάκοτα, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, διατηρούσαν το προβάδισμα, όντας εύστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση, ανεβάζοντας τη διαφορά,με καλάθι του Μαυροειδή,στο 33-40  ,σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

ΤΡΙΠΟΝΤΟ ….ΞΕΣΠΑΣΜΑ

Κάπου εκεί ,όμως, ήρθε η “ερυθρόλευκη” απάντηση μετουσιωμένη σε τρία τρίποντα,δύο από τον Στρέλνιεκς και ένα από τον Παπαπέτρου για το 9-0 σερί και το 42-40.

Οι Πειραιώτες έβγαλαν ένταση στο ματς και έδειχναν να το  ελέγχουν, όταν ο Μπράουν ,με τέσσερις βολές, τρεις από φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και μία για τεχνική ποινή στον Σάκοτα, έφερε τη διαφορά στο +6(46-40).

Με τον Σπανούλη να ανεβάζει στροφές επιθετικά, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +8(52-44) ,με το πρώτο ημίχρονο να λήγει στο 52-46.

Η τρίτη περίοδος ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα της με τον Τζέιμς σε ρόλο ηγέτη για την ΑΕΚ(54-52),αλλά Τιλί -Σπανούλης-Μπράουν και η καλή άμυνα έφεραν και πάλι τον αγώνα στα επίπεδα  του +9(61-52).

Οσο και αν η “Ενωση” προσπάθησε να πιέσει, ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον αγώνα και κατάφερε να φτάσει  ,με το τέλος της τρίτης περιόδου στο +13(74-61).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, οι Πειραιώτες συντηρούσαν ένα προβάδισμα ασφαλείας  και όντας εύστοχοι και με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη που στο β  ημίχρονο έκανε μόλις 2 απο τα 9 συνολικά λάθη του στον άγωνα ,έφτασαν σε μία εμφατική νίκη για το τελικό 100-86.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 7, Σπανούλης 21 (9 ασίστ, 9 λάθη), Τιλί 5 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς 10, Μπράουν 15 (3), Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοβ 11 (11 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 18 (3), Μπόγρης.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 9 , Γκριν 9 , Βασιλόπουλος 4, Λαρεντζάκης 7 , Ξανθόπουλος, Σακοτα 12 (2), Άτιτς 5 (1), Μαυροειδής 6, Καββαδάς 2, Πάντερ24 (2). Xάντερ 8