Περνάει στον επαναληπτικό!

Την πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία ηττήθηκε στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ στο Ρέντη, από την Ταργκοβίστε, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στη φάση των «16» του CEV Challenge Cup.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να έχασε, ωστόσο με την υπερπροσπάθεια που έκαναν τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, θα τα παίξουν όλα για όλα για την πρόκριση στη Ρουμανία (06/02).

Πιο συγκεκριμένα, ο Θρύλος θα χρειαστεί να πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 για να πάρει την πρόκριση, ενώ στην περίπτωση που κερδίσει με 3-2 θα πρέπει να πάρει και το χρυσό σετ. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, θα περάσει στην επόμενη φάση η Ταργκοβίστε.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά καλά στο τάραφλεξ και κατάφερε να προηγηθεί με 7-5 μετά από λάθος της Ταργκοβίστε. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο, υπήρξε μια έλλειψη συγκέντρωσης με τις Ρουμάνες να περνάνε μπροστά με 7-10 κάνοντας ένα σερί 5-0, ενώ βρέθηκαν μπροστά και με 11-12. Στη συνέχεια όμως οι δύο ομάδες, συμβάδηζαν πόντο πόντο, μέχρι το 18-18. Από εκεί και πέρα, οι Ρουμάνες, κατάφεραν να πάνε στο 18-25 κάνοντας ένα νέο σερί 7-0 και έτσι κατέκτησαν το πρώτο σετ κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν το πρώτο σετ που έχασε ο Ολυμπιακός στην έδρα του σε όλες του τις διοργανώσεις.

Στο δεύτερο, ο Θρύλος μπήκε καλύτερα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 8-4 και 16-14 στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ, καταφέρνοντας να φτάσει στο 20-16. Ωστόσο και πάλι εκεί μια έλλειψη συγκέντρωσης έφερε ένα νεό σερί της Ταργκοβίστε, η οποία κατάφερε να πάρει το σετ με 27-25 και να κάνει το 0-2.

Από εκεί και πέρα όμως η εικόνα του ματς ήταν τελείως διαφορετική. Ο Θρύλος έδειξε την κλάση του, μπόρεσε να περιορίσει σημαντικά τα ατού της Ρουμανικής ομάδας, και μπόρεσε να επιβάλλει το ρυθμό του. Μετά από το 7-10 των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος έκανε ένα σερί 9-2 και βρέθηκε μπροστά με 16-12, με τον Ολυμπιακό να κατακτά τελικά το τρίτο σετ με 25-16 δείχοντας την κλάση του, και έχοντας τις Γιώτα και Πολ σε εξαιρετική κατάσταση πάνω στο φιλέ.

Αρκετά εύκολα ήρθε και το 2-2. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό μέσα από τις καλές του υποδοχές και τις σωστές επιθετικές του λύσεις, και κυριάρχισε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τις Χίπε, Νιέμερ και Πολ να δηλώνουν «παρούσες» στα κρίσιμα σημειά και έτσι να οδηγούν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο μπήκε με φόρα και ενθουσιασμό και μέχρι το 11-9 έδειχνε να το… έχει. Ωστόσο, ένα 0-4 σερί των Ρουμάνων ανέτρεψε τα πάντα για το 13-15 και το 2-3 στα σετ.

Κάπως έτσι ήρθε η πρώτη φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσει, αλλά δεν χάθηκε η πρόκριση. Αυτή, μπορεί να έρθει μέσα στη Ρουμανία, αρκεί ο Ολυμπιακός να δείξει την εικόνα που έβγαλε στο 3ο και στο 4ο σετ του αποψινού αγώνα.

Τα σετ: 18-25, 25-27, 25-16, 25-16, 13-15

1ο σετ: 7-8, 16-15, 18-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 25-27,

3ο σετ: 7-8, 16-12, 25-16

4ο σετ: 8-7, 16-11, 25-16,

Τάι μπρέικ: 8-7, 13-15