ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πελατεία παντού!

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του League Cup τσέκαρε ο Ολυμπιακός, που υπέταξε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ.

Πανάξια, μάγκικα και πειραιώτικα ο Ολυμπιακός θριάμβευσε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη (21-25, 25-23, 25-8, 25-20) και τσέκαρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του League Cup.

Εκεί, όπου θα διεκδικήσει το στέμμα για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κόντρα στον νικητή του άλλου ζευγαριού ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ηρακλή.

Ο Θρύλος έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή και τοπ- σκόρερ ένα αέρινο Λίμπερμαν Αγκάμεζ, έκανε … σμπαράλια την «πράσινη» άμυνα, προσφέροντα ςάφθονο θέμα στους οπαδούς του!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο απελευθερωμένςο πνευματικά στο πρώτο σετ και με τον Γκονζάλες να παίρνει καθορισιτκούς πόντους, πίεσε την «ερυθρόλευκη] υποδοχή κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-25.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων αφύπνισε ντους παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν, οι οποίο στη συνέχεια πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με τους Αγκάμεζ, Κοκκινάκη και Τσούπκοβιτς να παίρνουν συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 8-4 και 12-6, για να φτάσει στο 14-8.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Γκονζάλες μειώνοντας σε 16-15, αλλα ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες επιλογές και κατέκτησε το σετ με 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Θρύλος ήταν αφιονισμένος, απολαυστικός και άκρως εντυπωσιακός!

Με συνεχόμενους πόντους από τους Αγκάμεζ, Νταφ, Κόστα και Κοκκινάκη, ο Θρύλος προηγήθηκε 11-1 βάζοντας από πολύ νωρίς το νερό στο αυλάκι! Οι παίκτες του Μπόσκαν συνέχισαν αν είναι σοβαροί και πειθαρχημένοι σ εάμυνα κι επίθεση, κατακτώντας το τρίτοσετ πανεύκολα με το …εκκωφαντικό 25-8 (!)

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός διατήρησε σ ευψηλά ποσοστά την επίθεσή του, με τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ να κάνει …πάρτι, ενώ είχε και πολύ σημαντικές βοήθειες από τους Νταφ, Κοκκινάκη, φτάνοντας πανάξια στην νίκη με 3-1 κατακτώντας το σετ με 25-21 με πόντο του Κολομβιανού διαγώνιου.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-8, 25-21.