ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Πέρασε» και από τη Σύρο με Αγκάμεζ!

Με τον Κολομβιανό διαγώνιο να το … παίρνει επάνω του, ο Θρύλος έφυγε νικητής από την Σύρο επικρατώντας 3-2 του τοπικού Φοίνικα.
Την αήττητη πορεία του στην φετινή Volley League συνέχει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν νικητές με 3-2 σετ από την Ερμούπολη με τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ να παίρνει σημαντικούς πόντους στο καθοριστικό τάι μπρέικ και να τον οδηγεί στην τεράστια σε αξία νίκη!

Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο, απώλεσαν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωάθλημα από έναν ιδιαίτερα μαχητικό και δυσκολοκατάβλητο αντίπαλο, έπειτα από ένα ματς που αποτέλεσε διαφήμιση του αθλήματος

Με τους δύο βαθμούς που πήραν οι Κυπελλούχοι Ελλάδα ςέφτασαν αισίως τους 29 πανηγυρίζοντας αισίως την δέκατη διαδοχική τους νίκη και πλέον φουλάρουν ολοταχώς προς την κατάκτηση της πρώτης προνομιούχου θέσης της κανονικής περιόδου, βγάζοντα από το πρόγραμμά τους μία ακόμη ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή

Άνετο προβάδισμα με οδηγό τον Ζουπάνη!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νίκο Ζουπάνη ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση ενώ άψογη ήταν η λειτουργία της ομάδας σε όλους τους τομείς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +8 και πήρε εύκολα το σετ με 16-25 μετά από πόντο του Ζουπάνη.

Ανάλογη συνέχεια και 2-0!

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα ήταν πιο κλειστό, με τους «ερυθρόλευκους» να αποκτούν προβάδισμα δυο πόντων 10-12 χάρη στο μπλοκ αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήγαν μπροστά με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Θρύλος ισοφάρισε σε 17-17 και προηγήθηκε με 18-19 με πόντο του Κοκκινάκη. Στο σημείο εκείνο πέρασε στον αγώνα για πρώτη φορά ο Αγκάμεζ και απευθείας σημείωσε το 18-20 με δυνατό καρφί, νικώντας το διπλό μπλοκ του Φοίνικα. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και πήραν το σετ με 20-25.

Πήγε για σπουδαία ανατροπή αλλά… 2-2!

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και προηγήθηκαν με 21-18 και 23-19. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε μια επική ανατροπή, πλησιάζοντας σε 23-22 και 24-23 με τον Άθος Κόστα αλλά τελικά το σετ κατέληξε στον Φοίνικα Σύρου με 25-23. Πολύ νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 4ο τεστ που από το 10-10 δέχθηκε ένα σερί 7-0, με τους γηπεδούχους να πιέζουν από το σερβίς. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σε αυτό το σημείο με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να πάρει το σετ 25-14 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Έδειξε χαρακτήρα, «καθάρισε» με Αγκάμεζ!

Στο τάι μπέικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 μετά από άσο του Αγκάμεζ και με 5-3 με πόντο του Κοκκινάκη αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 3-0 και πέρασαν μπροστά με 7-6 για να αυξήσουν τη διαφορά στο +2 (8-6, 9-7). Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 9-9 με μπλοκ του Αγκάμεζ και με δικό του άσο πέρασαν μπροστά με 10-11. Ο Κολομβιανός σούπερ σταρ του Θρύλου με δεύτερο διαδοχικό άσο διαμόρφωσε το 10-12 και το μπλοκ του Νταφ διεύρυνε το επιμέρους 6-1 για το 13-10! Ο Ανδρέας Φράγκος «έγραψε» το 14-11 και παρότι μείωσε σε 13-14 ο Φοίνικας αλλά ο Αγκάμεζ με δυνατό καρφί τελείωσε το ματς πετυχαίνοντας το 13-15 και χάρισε τη σπουδαία νίκη στον Ολυμπιακός!

Τα σετ: 16-25 (21’), 20-25 (24’), 25-23 (29’), 25-14 (22’), 13-15 (17’)

1ο σετ: 2-8, 9-16, 12-21, 16-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 20-25

3ο σετ: 8-7,15-16, 21-18, 25-23

4ο σετ: 7-8, 16-10, 21-12, 25-14

5ο σετ: 3-5, 10-9, 10-12, 13-15

Φοίνικας Σύρου (Ντ. Νίκολιτς) : Χήρας 2 (2/3 επ.), Μρντακ 19 (18/38 επ., 1 άσσος), Πάρις 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 12 (9/26 επ., 3 μπλοκ, 37%υπ.-17%αρ.), Εφραιμίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 44%υπ.-33%αρ.), Τουράνιανιν 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζήσης -λ (80%υπ.-67%αρ.), Παπαδόπουλος 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Σούρδι 10 (6/14 επ., 4 άσσοι, 17%υπ.-0%αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σλόμπονταν Μπόσκαν) : Νταφ 15 (11/15 επ., 4 μπλοκ), Ζουπάνης 17 (12/28 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 12 (9/19επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35%υπ.-25%αρ.), Κόστα 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 23%υπ.-23%αρ.), Στεφάνου -λ (66%υπ.-45%αρ.), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 3 (3/4 επ., 68%υπ.-38%αρ.), Ρουμελιωτάκης, Αγκάμεζ 6 (2/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ)