Οκταδάτος Θρύλος!

Την πρόκρισή του με θριαμβευτικό τρόπο στα προημιτελικά του Challenge Cup εξασφάλισε ο Ολυμπιακός με δύο νίκες 3-0 επί της  Λοκομοτίβ Μπακού.

Στο πάνθεον των κορυφαίων ομάδων της Ευρώπης επιστρέφει δυναμικά πλέον η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού και με τρόπο εμφατικό!

Ο Θρύλος είναι και πάλι εδώ και βροντοφωνάζει παρών στις σπουδαίες διακρίσεις του και σ’ αυτό το άθλημα μετά από ένα μικρό διάλειμμα λίγων ετών!

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας εξαιρετικά και επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους, εξασφάλισαν την τεράστια σε αξία πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Challenge Cup με δύο νίκες με 3-0 απέναντι στην Λοκομοτίβ Μπακού!

Με τρομερές συνεργασίες στην επίθεση και μυαλωμένο παιχνίδι οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ κατέκτησαν πανεύκολα τα δύο πρώτα σετ του επαναληπτικού στο Μπακού από την τοπική Λοκομοτίβ με 12-25 και 20-25 αντίστοιχα και τσέκαραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης χάρη και στην επιβλητική νίκη τους με 3-0 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο αγώνα.

Με «όπλο» το πολύ δυνατό  του σερβίς και τις επιθετικές λύσεις ο Θρύλος έσπρωξε στα .. σκοινιά τοςυ γηπεδούχους και εοτυς Αλεξίεφ, Ράουβερντιγκ, Μπεμε να … πυροβολούν κατά βούληsh, πήρε τα ηνία από τους πρώτους πόντους του πρώτου σετ, αποδεικνύοντας την ξεκάθαρη ανωτερότητά του!

Με τον Ντρίζγκα να οργανώνει μαεστρικά ακι την άμυνα να δουλεύει ρολόι, ο Ολυμπιακός κατέκτησε πανύκολα το πρώτο σετ με 12-25.

Σε ανάλογο μήκος κυμάνθηκε και το δεύτερο σετ, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν πολλές και ξεκάθαρες λύσειε στα όποια προβλήματα επιχειρούσαν να τους δημιουργήσουν οι γηπεδούχοι  Κάπως έτσι, ήρθε και η κατάκτηση του δεύτερου σετ με 20-25, που χάρισε στον Θρύλο την ιστορική πρόκριση!

Με την ψυχολογία στα ύψη από τη εξασφάλιση της πρόκρισης, αλλά και με την ανωτερότητά τους να πιστοποιείται εντος του τάραφλεξ, οι «ερυθρόλευκοι» απέδιξαν την ξεκάθαρη ανωερότητά τους ακισ το τρίτο σετ.

Μπορεί αν συνάντησαν μεγαλύτερη αντίσταση από την Λοκομοτίβ, ωστόσο το κατέκτησνα και αυτό με 24-26 και προκρίθηκαν πανηγυρικά με δύο νίκες 3-0 κaι 0-3 επικρατώντας κατά κράτος της δυνατής ομάδας από το Αζερμπαϊτζάν.

Τα σετ: 12-25, 20-25, 24-26