ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ξέσπασε στον Εθνικό ο Ολυμπιακός

13174148_834416660024687_3111378018697955683_n

Με το εντυπωσιαό 21-2 τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνέτριψαν τον συμπολίτη στον πρώτο ημιτελικό των πλέι – οφ της Α1 πόλο.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρψε η ομάδα ποόλο γυναικών του Ολυμπαικού τον πρώτο ημιτελικό των πλέι – οφ κόντρα στον Εθνικό.

Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη πραγματοποιώντας εκπληκτικά συνέτριψαν με 21-2 του συμπολίτη και σημείωσαν την πρώτη από τις δυο νίκες που χρειάζονται για να «σφραγίσουν» το εισιτήριο για τους τελικούς, «ξέσπασαν» στον Εθνικό και έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης φανερώνοντας σημάδια αντίδρασης και αγωνιστικής ανάκαμψης. Η άνετη νίκη είχε Ιταλική… υπογραφή με τις Ρομπέρτα Μπιανκόνι και Τζούλια Έμολο να σκοράρουν από πέντε τέρματα η καθεμία, ωστόσο όλες οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση. Ακολούθησαν στο σκοράρισμα η Άλκηστη Αβραμίδου με 4 τέρματα, η Φιλιώ Μανωλιουδάκη με 3, η Αλεξάνδρα Ασημάκη με 2 ενώ το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ πρόσθεσαν η Μαρία Σώρα και η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Πλέον ο Ολυμπιακός θέλει την Τετάρτη (11/5, 19:30) ως τυπικά φιλοξενούμενος στο Παπαστράτειο να σημειώσει τη δεύτερη νίκη για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Υψηλό τέμπο μέχρι το φινάλε

Ο Χάρης Παυλίδης παρέταξε στο αρχικό σχήμα τις Σταματοπούλου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη, Πλευρίτου Μ., Έμολο και Μπιανκόνι. Ο Θρύλος προηγήθηκε στην πρώτη επίθεση με την αρχηγό, Φιλιώ Μανωλιουδάκη (7:35) και επέβαλε εξ’ αρχής τον ρυθμό του, ενώ ακολούθησαν δυο γκολ της Έμολο για να διαμορφώσουν το επιμέρους 3-0 του 1ου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο σκόραρε δυο φορές η Αλεξάνδρα Ασημάκη (6:46, 3:40) και από μια η Ρομπέρτα Μπιανκόνι (5:20) και η Τζούλια Έμολο για να διαμορφώσουν το 7-0 στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στροφές ακόμα περισσότερο στη συνέχεια και σκόραραν έξι τέρματα στην 3η περίοδο η οποία έληξε με 13-2 υπέρ του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη διατήρησε και στην τελευταία περίοδο υψηλό ρυθμό και ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους με αποτέλεσμα να σκοράρει 8 ακόμα τέρματα και να φτάσει στο τελικό 21-2.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 4-0, 6-2, 8-0

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Mανωλιουδάκη (φουντ., 7:35), 2-0 Έμολο (κόντρα, 2:50) , 3-0 Έμολο (π/π., 1:09)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Aσημάκη (φουντ., 6:46), 5-0 Μπιανκόνι (περιφέρεια, 5:20), 6-0 Aσημάκη (κόντρα, 3:40), 7-0 Έμολο (περιφέρεια, 1:44)

3ο οκτάλεπτο: 8-0 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια, 7:27), 9-0 Αβραμίδου (περιφέρεια, 6:36), 10-0 Μπιανκόνι (κόντρα, 5:52), 11-0 Αβραμίδου (πέναλτι, 5:19), 11-1 Καλογεράκου (περιφέρεια, 4:44), 12-1 Μπιανκόνι (κόντρα, 3:32), 12-2 Καλογεράκου (πέναλτι, 2:39), 13-2 Αβραμίδου (περιφέρεια, 2:13)

4ο οκτάλεπτο: 14-2 Έμολο (περιφέρεια, 7:41), 15-2 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια, 6:06), 16-2 Έμολο (κόντρα, 4:37), 17-2 Μπιανκόνι (πέναλτι, 3:48), 18-2 Μπιανκόνι (κόντρα, 3:07), 19-2 Σώρα (περιφέρεια, 2:13), 20-2 Αβραμίδου (π/π. 1:29), 21-2 Πλευρίτου Μ. (περιφέρεια, 00:06)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Έμολο 5, Μπιανκόνι 5, Αβραμίδου 4, Μανωλιουδάκη 3, Ασημάκη 2, Σώρα 1, Πλευρίτου Μ. 1., Πλευρίτου Ε., Πλευρίτου Β., Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Λογοθέτη

ΕΘΝΙΚΟΣ: Λεοντσίνη, Καλογεράκου 2, Ζέκου, Βάσιλα, Χατζηκυριακάκη, Μπίσμπα, Πάτερου, Πέττα, Γραγκιουδάκη, Γκούζου, Κουκουβιτάκη, Δουρέκα, Κατσίμπρη