ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νίκη με τρομερό Σμιτ

Με οδηγό τον Γκαβίν Σμιτ που βρέθηκε σε εκπληκτική ημέρα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-3 σετ του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι και συνέχισε την νικηφόρα πορεία του Ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ διεύρυνε το ρεκόρ διαδοχικών νικών που κατέρριψε στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή, μετρώντας πλέον 34 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Θρύλος ξεκίνησε με συγκέντρωση στην αναμέτρηση και ανέκτησε από την αρχή τον έλεγχο αποκτώντας ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων για το 6-2. Με επίθεση του Κουμεντάκη οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-2 και μετά το +5 αύξησαν το προβάδισμά τους στους 6 με τον Ράουβερντινκ. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, διαμορφώθηκε το 16-11. Ο Ολυμπιακός κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (17-21, 18-22, 19-22) με τον Παμβοχαϊκό να μειώνει σε 20-23 και σε 21-23, αλλά έφτασε εύκολα στο 21-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, βρήκε τις δυο ομάδες να είναι πιο κοντά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» αποκτούσαν διαφορές μέχρι δύο πόντους (6-8, 8-10, 10-12), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάριζαν. Μετά από εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Μπέμε, διαμορφώθηκε το 11-13, όμως στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός με ένα 3-0 σερί προηγήθηκε με 14-13 και με 15-14 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός αύξησε το προβάδισμά του στο +3 φτάνοντας στο 17-14. Η απάντηση του Ολυμπιακού έφερε αρχικά την μείωση του σκορ στο 17-16 μετά από άσσο του Γκάβιν Σμιτ και στη συνέχεια την ισοφάριση σε 17-17 με τον Ανδρεάδη.  Aκολούθησε νέο προβάδισμα των γηπεδούχων με 21-18. Με άσσο του Ανδρεάδη ο Θρύλος μείωσε σε 21-20 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 21-21. Στο νέο προβάδισμα με 22-21 του Παμβοχαϊκού, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με σοβαρότητα. Ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε σε 22-22, ο Τερβαπόρτι με άσσο έδωσε το προβάδισμα για το 22-23, στη συνέχεια και πάλι ο Ράουβερντινκ με μπλοκ άουτ έγραψε το 22-24 και ο Μάρκος Μπέμε με μπλοκ ολοκλήρσε το 4-0 σερί του Θρύλου για το 22-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 στα σετ!

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και μετά το 0-2, δέχθηκε ένα σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 6-2. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, ο προπονητής των Πειραιωτών, προχώρησε σε αλλαγές και μετά από σερβίς του Μπέμε που κατέληξε στο φιλέ διαμορφώθηκε το 25-17, με το οποίο μείωσε ο Παμβοχαϊκός σε 1-2.

Εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτή του 3ου σετ, ήταν η εικόνα στο 4ο, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει πολύ δυνατά και να προηγείται γρήγορα με 4-1, ύστερα από ωραία επίθεση του Ράουβερντινκ και να φτάνουν στο 2-6, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Παμβοχαϊκού να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μπλοκ του Φράγκου διαμόρφωσε το 3-8 ενώ αύξησε το προβάδισμα στο +6 στη συνέχεια πηγαίνοντας στο 4-10 και στο 5-11 και στο +7 (7-14). Με άσσο του Γκάβιν Σμιτ διαμορφώθηκε το 11-17 για τους Πειραιώτες που έλεγχαν το σετ και διεύρυναν τη διαφορά στο +8 για το 11-19. Με τον Γκάβιν Σμιτ να παραμένει στο σερβίς προήλθε το 11-20 και ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 11-25 χάρη στο οποίο έφυγε με τη νίκη από το κλειστό της Βόχας!

Τα σετ: 1-3, 21-25, 22-25,  25-17, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 6(3/6 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 19 (13/29 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (12/22 επ., 31% υπ.), Ρούβερντινκ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.), Ανδρεάδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Στεφάνου-λ(49%), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Φράγκος 6 (6/10 επ. 50% υπ.)