Νέος, ωραίος και απόλυτος ο Θρύλος!

Με γκολ των Μάριου Βρουσάι (11’) και Θανάση Ανδρούτσου (40’) ο νεανικός Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Άρη Αβάτου στην Ξάνθη κι έκλεισε με τρεις νίκες τις υποχρεώσεις του στον όμιλο του Κυπέλλου

Εξαιρετικά δείγματα γραφής παρουσίασε ο ανανεωμένος Ολυμπιακός, που παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο του παλιού γηπέδου της Ξάνθης απέναντι στον Άρη Αβάτου,

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας στη σύνθεσή τους αρκετούς παίκτες που προέρχοντνα από τα πλούσια τμήματα υποδομών, επικράτησαν με 2-1 του μαχητικού Άρη Αβάτου κι έκλεισαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στη φάση των προκριματικών ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης πρώτοι με το απόλυτο των νικών

Σε γενικές γραμμές ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν μας βοήθησε να έχουμε κάποια καλή απόδοση. Γεγονός, πάντως είναι ότι έχουμε αναπτύξει μία πολύ καλή συνεργασία μετα παιδιά που εργάζονται στην Ακαδημία»

Ενδεικτικά αναφέρουμε πήραν χρόνο συμμετοχής ότι οι Μασούρας, Νικολάου, Ανδρούτσος, Βρουσάι, αλλά και οι μικροί Μαρτίνης, Ξενιτίδης και Βοΐλης. Το σίγουρο ήταν ένα. Οι νεαροί είχαν διάθεση και προσπάθησαν να αφήσουν καλές εντυπώσεις. Με τον Βρουσάι να σκοράρει σε μια από τις πρώτες ευκαιρίες των «ερυθρολεύκων» για το 0-1, στο 11ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να δημιουργεί αρκετές φάσεις με πιο χαρακτηριστικές αυτές των Μάνου (23’) και Πάρντο (30’) με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ στο βολέ του Κολομβιανού εξτρέμ
Ο Ολυμπιακός ζευγάρωσε τα τέρματά του στο 40’ Το σουτ του Πάρντο βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όμως τη φάση ακολούθησε ο Ανδρούτσος και με κοντινό σουτ έγραψε το 0-2
Με το ημίχρονο να τελειώνει με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με το γκολ του Σαρηγιαννίδης για το 1-2 που ήταν το αποτέλεσμα στα πρώτα 45 λεπτά.
Στο δεύτερο μέρος δεν προέκυψε κάποια σπουδαία φάση και το 1-2 έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος
Ο διαιτητής Γρατσάνης (Τρικάλων) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κούτρα (76′) και Πάρντο (36′), Νικολάου (80′).

Άρης Αβάτου: Αμουτζάκης, Κούτρας, Κουτσούμπας, Παπαδιώτης, Ψεμματάς, Σιχλοιμίρης (72′ Μελισσόπουλος), Μίλερ, Δόντσος, Γκέκας (55′ Κρασώνης), Σαρηγιαννίδης, Κοτόπουλος (46′ Ζωσιμίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μασούρας, Μιράντα, Νικολάου, Μαρτίνης, Πάρντο (90′ Μαρίνος), Ανδρούτσος, Ξενιτίδης (90’+1 Πέιος), Βρουσάι, Βοΐλης (84′ Νεοφυτίδης), Μάνος.