ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Με … φόρα στο Βελιγράδι!

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Υδραϊκό με 15-3 στο “Παπαστράτειο” και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για την αναμέτρηση με την Παρτιζάν.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπαικός την αναμέτρηση με τον Υδραϊκό

Οι «ερυθρόλευκοι», λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του 19ου Κυπέλλου Ελλάδας στην ιστορία τους απέδωσαν καταπληκτικά σε επίθεση και άμυνα, συνέτριψαν τον Υδραϊκό με 15-3 στο «Παπαστράτειο» στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και θα πάει στο Βελιγράδι για την αναμέτρηση με την Παρτιζάν με τη καλύτερη δυνατή ψυχολογία

Εκεί, όπου ο Θρύλος θα ψάξει την ένατη νίκη του στην φάση των ομίλων του Champions League, ώστε κατά μεγάλο ποσοστό να «κλειδώσει» την πρωτιά του Α’ ομίλου

Στα του αγώνα, ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, και στο πρώτο ημίχρονο δεν δέχθηκε μάλιστα τέρμα. Ο Γούνας άνοιξε το σκορ, για να κάνει το 2-0 ο Φουντούλης στον παίκτη παραπάνω. Ο Μουρίκης σκοράροντας από τη θέση του φουνταριστού έκανε το 3-0, για να έρθουν δύο συνεχόμενα τέρματα από τον Αργυρόπουλο και δύο ακόμα από Μπούσλιε και Φουντούλη, για να κλείσει το ημίχρονο στο 7-0.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν μια συνέχεια της δεύτερης, με τους Μουρίκη και Ομπράντοβιτς να σκοράρουν για το 9-0, πριν ο Χαραλαμπόπουλος πετύχει το παρθενικό γκολ του Υδραϊκού λίγο πριν τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα. Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε με τους Ομπράντοβιτς και Μπλάνη να πετυχαίνουν όμορφα τέρματα (10-2), πριν ο Γούνας γράψει το 11-2 με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν χρόνο και στους νεαρούς τους αθλητές. Στέλιος Αργυρόπουλος-Κανακάκης και Βαγγέλης Δελακάς σκόραραν για το 13-2, πριν ο Χαραλαμπόπουλος πετύχει το 13-3. Όμως δύο γκολ του Κώστα Μουρίκη στο τελευταίο δίλεπτο έγραψαν το τελικό 15-3.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 5-0, 4-2, 4-1

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 4, Γούνας 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Ομπράντοβιτς 2, Πρέκας, Γαβαλάς

Υδραϊκός (Κραβαρίτης): Φλέγκας, Αλεβίζος, Μιτελούδης, Στελλάτος, Χατζηκυριακάκης, Μπλάνης 1, Βιττέλας, Πάτερος, Χαραλαμπόπουλος 2, Αλαμάνος, Μιγόπουλος, Γραμματικός