Φεύγει νικητής από την Κυψέλη

Τι και αν έσπασαν καρδιές, τι και αν έπρεπε να φτάσουμε στο ταιμ- μπρεικ, ο Ολυμπιακός έδειξε για ακόμα μια φορά την ανωτερότητα του επικράτησε με 3-2 σετ στο κλειστό της Κυψέλης του Παναθηναϊκού και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague. Αυτή είναι η ενδέκατη νίκη των ερυθρόλευκων εκτός έδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο για τις δυο ομάδες, ο Μουνιοθ αιφνιδίασε καθώς ξεκίνησε το παιχνίδι με πασαδόρο τον Στιβαχτή, αντί του Τερβαπόρτι,  όμως ο Ολυμπιακός με σερβίς του Μπέμε και μπλοκ μετέτρεψε το 9-7 σε 9-11, αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε φωτιά καθώς οι δυο ομάδες πήγαιναν  πόντο –πόντο χάρη σε δυο μπλοκ του νεαρού Ράπτη που έκανε το 17-17. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 23-21 ενώ  έφτασε  και σε διπλό σετ μπολ(24-22). Όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αρχικά ο  Ζουπάνι και στην συνέχεια το μπλοκ του Ραούβερντινκ στον Γιορντάνοφ έφεραν την ισοφάριση. Ένα χαμένο σερβίς του Πετρέα  έκανε το 25-24, τον μιμήθηκε όμως ο Γιορντάνοφ για να τελειώσει το σετ με άμυνα του Κουμεντάκη και μπλοκ του Μπέμε στον Γιορντάνοφ και τον Ολυμπιακό να κάνει το 25-27

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι δεν μπήκαν καθόλου καλά, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-5 και 16-11, ο Μουνιόθ έκανε πολλές αλλαγές χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση με  25-18.

Στο τρίτο σετ  με τους Πετρέα και Σμιτ να κάνουν δουλειά κυρίως από τη θέση του σερβίς ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτησή του με 25-19.

Στο τέταρτο υπήρξε και πάλι μια χαλάρωση Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις πιο εύκολα δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του και έφτασε στο 25-21 και στο 2-2.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-5, τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 12-11. Οι πρωταθλητές πήραν ξανά προβάδισμα με 12-13 με άσο του Πετρέα ενώ  με μπλοκ των Ανδρεάδη/Κουμεντάκη και άσο του Τερβαπόρτι έφτασε στο 13-15 και πανηγύρισε την νίκη

Πρώτος σκόρερ ο Καναδός Γκάβιν Σμιτ με 22 πόντους (20/34, 1 μπ, 1 ασ), ενώ αυτή ήταν η ενδέκατη συνεχόμενη εκτός έδρας του Ολυμπιακού σε βάρος του Παναθηναϊκού.