ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Θρύλος

Φουριόζος ο Ολυμπιακός υπέταξε την Κηφισιά στο «Ζηρίνειο» με 3-1 πανηγυρίζοντας την 19η συνεχόμενη νίκη του

Μετά την πανηγυρική πρόκριση στους «4» του Challenge Cup σε βάρος της Μενέν, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ (18-25, 25-22, 21-25, 25-27) της Κηφισιάς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν τη 19η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα και πραγματοποίησαν ένα ακόμα βήμα για την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος που θα τους δώσει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, όπου και θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή.

Το παιχνίδι με την Κηφισιά ήταν δυνατό και αμφίρροπο. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και διατηρώντας το προβάδισμα προηγήθηκε με 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες πήγαν προηγούμενοι με 8-6 και 16-14 αντίστοιχα στα δυο τεχνικά τάιμ-άουτ ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που γύρισαν το σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 (25-22). Η αντίδραση των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ήταν άμεση και στο τρίτο σετ παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-14, ανέτρεψαν το μείον 2, προηγήθηκαν με 21-18 και κατέκτησαν το σετ με 25-21 για το 2-1 στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ, στο Ζηρίνειο, η Κηφισιά πήρε ένα προβάδισμα 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, προηγήθηκε με 16-15 και μέχρι το 21-20 οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-21 και εκεί ήταν το κρίσιμο σημείο, όπου ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητα του και στο 25-25 δεν άφησε στον αντίπαλο κανένα περιθώριο να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και με το 27-25 έκανε το 3-1 πανηγυρίζοντας την 19η του νίκη στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας έτσι το αήττητο σερί του. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Οϊβάνεν με 20 πόντους (17/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) και ακολούθησαν οι Μπέμε, Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ που είχαν από 12.

Τα σετ: 1-3 σε 1:44, 18-25 (23΄), 25-22 (25΄), 21-25 (26΄), 25-27 (30΄)

1ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 7-8, 16-14, 18-21, 21-25

4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 25-27

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Χαντ 27 (26/54 επ., 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 4 (4/6 επ.), Βόιτσικ 8 (8/17 επ.,), Σονάρι 9 (3/7 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (7/13 επ., 2 άσσοι, 68%υπ – 32%αρ.), / Πολυχρονιάδης -λ (75% υπ., 58% αρ.), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Μανίκας, Παπαδόπουλος.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 20 (17/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 12 (6/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/22 επ., 2 μπλοκ, 38%υπ.,- 33%αρ.), Ράουβερντινκ 12 (8/21 επ., 2 άσσι, 2 μπλοκ, 70%υπ.- 35%αρ.), Στεφάνου -λ (0%υπ.- 42%αρ.) / Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνης 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης-λ