Μέσα κι έξω!!!

Τη δεύτερη νίκη του, σε τρεις ημέρες σε βάρος του ΠΑΟΚ, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που «άλωσε» την Πυλαία επικρατώντας με 3-0 σετ (22-25, 22-25, 15-25.  Έτσι μετά τη νίκη πρόκριση με 3-1 σετ, στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ, στο Ρέντη οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν και πάλι των Θεσσαλονικέων στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague και αύξησαν στους 7 βαθμούς τη διαφορά τους  (με ένα παιχνίδι περισσότερο) από τον δεύτερο της κατάταξης, διευρύνοντας παράλληλα στο 39-0 το σερί των διαδοχικών νικών τους στο πρωτάθλημα. Παράλληλα ο Ολυμπιακός, διατήρησε για 5η σεζόν το αήττητο στην Πυλαία στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αφού η τελευταία νίκη του ΠΑΟΚ, ήταν στις 30/3/2013. Επίσης η σημερινή ήταν η 6η σερί νίκη επί των Θεσσαλονικέων στο πρωτάθλημα (κανονική διάρκεια και πλέι οφ), 5η διαδοχική στις τελευταίες 5 συναντήσεις, και 7η στα τελευταία 8 ματς σε όλες τις διοργανώσεις μεταξύ των δυο ομάδων. Τέλος από το 1998 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων στους 62 αγώνες πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες με 47-15.

Δυνατή εκκίνηση και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από την αρχή ένα προβάδισμα και οδηγούσε στο σκορ. Μετά το  4-5, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 4-0 σερί με τον Τερβαπόρτι στο σερβίς, διευρύνοντας τη διαφορά στο +5 για το 4-9.  Ο Γιώργος Πετρέας πάνω στο φιλέ «έγραψε» το 6-12 μεγαλώνοντας κι άλλο το προβάδισμα υπέρ του Θρύλου, αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν μειώνοντας στους δύο πόντους για το 10-12. Από πρώτο χρόνο του Πετρέα, το σερί που δέχθηκε ο Ολυμπιακός ολοκληρώθηκε, με τον κεντρικό των «ερυθρολεύκων» να σημειώνει το 10-13. Στη νέα μείωση του σκορ από πλευράς ΠΑΟΚ, απάντησε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με δυο σερί πόντους που προήλθαν από επίθεση και σερβίς για το 11-15. Το σερί του Ολυμπιακού μετά το 11-13 συνεχίστηκε με πανέξυπνο πόντο του Τερβαπόρτι ο οποίος έγραψε το 11-16 και μετά από λάθος του Τακουρίδη διαμορφώθηκε η διαφορά επανήλθε στους 6 πόντους (12-18). Το διπλό μπλοκ των Μπέμε-Τερβαπόρτι στον Χιμένεθ εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7, στο 12-19 το οποίο ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα 6-0 σερί των γηπεδούχων οι οποίοι μείωσαν σε 18-19, αλλά σταμάτησε μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκάβιν Σμιτ για το 18-20. Με τον ίδιο τρόπο και πρωταγωνιστή προήλθε το 18-21, αλλά το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν και πάλι σε 20-21. Στο σημείο αυτό τη λύση αυτή έδωσε και πάλι ο Γκάβιν Σμιτ που διαμόρφωσε το 20-22, ενώ ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με τεχνικό χτύπημα σημείωσε το 20-23. Στο σετ μπολ έφτασε ο Θρύλος μετά από ωραία επίθεση του Γκάβιν Σμιτ (21-24) και το κατέκτησε με 22-25, μετά από πρώτο χρόνο του Γιώργου Πετρέα!

Με ανατροπή έφτασε στο 2-0!

Το ξεκίνημα του 2ου σετ, ήταν πιο κλειστό και  με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά στο ματς με +2 στο 9-7. Ο Κουμεντάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε σε 9-8 και ο Μάρκους Μπέμε με άσσο ισοφάρισε σε 9-9 και το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε για το 9-10 και μετά το 10-10, προήλθε το 10-12, ύστερα από λάθος του Τακουρίδη.  Στην εξέλιξη του σετ, συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται πίσω στη συνέχεια με 19-17 και να ισοφαρίζουν σε 19-19. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-20, αλλά ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί, ανέτρεψε την κατάσταση και μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ζουπάνη απέναντι στο τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 22-23. Από επίθεση άουτ των γηπεδούχων ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ και μετά από λάθος του Τζούριτς που πάτησε γραμμή, προέκυψε το 22-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι Πειραιώτες με 2-0 στα σετ!

«Περίπατος» με μεγάλες διαφορές στο 3ο σετ!

Με μεγάλη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα ξεκίνησε ο Θρύλος στο 3ο σετ, αφού προηγήθηκε γρήγορα με 1-5 μετά από μπλοκ του Μπέμε. Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει απόλυτα έναντι του αντιπάλου τους στον οποίο δεν άφησαν περιθώρια και δημιούργησαν μεγάλες διαφορές (3-11, 8-15, 9-16, 9-17), ελέγχοντας απόλυτα το ματς. Προσωρινά μείωσαν οι Θεσσαλονικείς σε 13-18, αλλά με νέο «ερυθρόλευκο» σερί η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι στο +10 με τον Μπέμε να «γράφει» από το σερβίς το 13-23! Με καρφί του Σμιτ ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ για το 14-24 και στο 15-25, χάρη στο οποίο πανηγύρισε την επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 0-3 σε 1.23′ 22-25 (29’), 22-25 (28’), 15-25 (26′)

1ο σετ: 4-8, 11-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 22-25

3ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 15-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-25%αρ.), Ράουβερντινκ 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Στεφάνου –λ (77%υπ.-46%αρ.)/ Ζουπάνης 4 (4/5 επ.,), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Φράγκος, Δαρίδης -λ

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκορτσιάνουκ 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 38%υπ.-6%αρ.), Τζούριτς 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 31%υπ.-6%αρ.), Εφραιμίδης –λ (50%υπ.-17%αρ.)/ Μάρκεζ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδης –λ (75%υπ.-50%αρ.), Τερζής 1 (1/2 επ.), Χιμένεθ 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.).