ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

“Λύγισε” ο Θρύλος

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κακό του διάστημα στην τρίτη περίοδο και ηττήθηκε με 74-70 από τη Ρίγα στη Λετονία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Eurocup.

Ένα 14-0 σερί των γηπεδούχων  ήταν η κύρια αιτία για το χαμένο παιχνίδι και τώρα ο Θρύλος περιμένει την αντίπαλό του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για τον Ολυμπιακό πρώτη σκόρερ ήταν η Στέλλα Καλτσίδου με 21 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Βικτόρια Μακόλι με 15 πόντους.

ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟ

Η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε το ματς ρίχνοντας στο παρκέ τις Αντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Σπυριδοπούλου και Μακόλι με την Άντερσον να πραγματοποιεί το 0-3 και η Καλτσίδου το 2-5 από τις βολές.

Η Ελληνίδα φόργουορντ έκανε το 2-7 με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν μπει δυνατά στην αναμέτρηση από το πρώτο δευτερόλεπτο. Από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» η Αντερσον έδωσε αέρα πέντε πόντων (4-9) όπως και η Καλτσίδου με ένα ακόμα δίποντο (6-11), για να έρθει το σουτ της Μάλτση για το 6-13. Ένα δίποντο της Μακόλι διαμόρφωσε το 9-15 όμως η Ρίγα έτρεξε ένα σερί 6-0 με δύο τρίποντα, το οποίο σταμάτησε η Καλτσίδου με δίποντο για το 15-17. Το γκολ φάουλ της Μακόλι έδωσε ασφάλεια στις Πειραιώτισσες με το δεκάλεπτο να λήγει 15-22, με τον Ολυμπιακό να δείχνει θετική εικόνα στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση.

ΑΝΤΕΞΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΡΙΓΑ

Το ίδιο σοβαρό πρόσωπο είχε και ο Θρύλος στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ένα ντράιβ της Χατζηνικολάου και ένα τρίποντο της Σταματη έφεραν το +10 (17-27), με τη Ρίγα να αντιδράει ξανά και να μειώνει με τη Στιούαρτ σε 21-27 και την Κράστινα  σε 24-28. Ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε και με τις Καλτσίδου και Μακόλι και προσπέρασε με εφτά (24-31),  αλλά η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-1 για να προσπεράσει για πρώτη φορά στο ματς.

Στο δίποντο της Μάλτση απάντησε απευθείας η Κρέστινα αλλά και πάλι η γκαρντ του Θρύλου έδωσε πνοή με τρίποντο για το 35-37, με μόλις 9,8 δευτερόλεπτα να απομένουν. Oι «ερυθρόλευκες» μπήκαν προηγούμενες στο ημίχρονο έχοντας 9/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 10/15 βολές.

«ΠΛΗΓΩΘΗΚΕ» ΑΠΟ ΤΑ 6,75Μ

Tο παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή του γ δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές στο επιθετικό κομμάτι. Κακές επιθέσεις εκατέρωθεν με μόλις δύο πόντοι να έχουν επιτευχθεί σε τρεισήμισι λεπτά συνολικά. Ο Ολυμπιακός έμεινε.. άσφαιρος για 3 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα, μέχρι η Καλτσίδου με βολές να διαμορφώσει το 37-39 και η Μακόλι το 37-41.

Οι γηπεδούχες όμως απάντησαν και πάλι και με ένα επιμέρους 10-3 προηγήθηκαν με τρεις πόντους (47-44), με την Μπάσκο να ολοκληρώνει ένα 8- 0 σερί για το 49-44. Δύο ακόμα τρίποντα έφτασαν το σερί στο 14-0 με το δεύτερο να έρχεται από το κέντρο και το δεκάλεπτο να τελειώνει 55-44 για την ομάδα της Ρίγα.

ΠΑΛΕΨΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 4-0 σερί από τα δίποντα της Χατζηνικολάου και Μάλτση για να ρίξει την απόσταση στους 7 πόντους (55-48). Η Καλτσίδου σκόραρε στο τέλος της επίθεσης του Ολυμπιακού για το 58-50, για να πάει ξανά τη διαφορά η Στιούαρτ με δίποντο στους 10 (60-50). Οι «ερυθρόλευκες» με την άμυνά τους και το περιφερειακό σουτ μείωσαν στους πέντε (60-55 από Μακόλι και Καλτσίδου) και η Καλτσίδου με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 65-60 με το φωτεινό ταμπλό στο κλειστό της Ρίγας να λέει 65-60. Η Μπάσκο με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 68-60 με το σκορ να φτάνει με βολές της Κράστινα στο 71-60.

Η Αντερσον μείωσε σε 71-63 με τρίποντο ενώ μετά από καλή άμυνα του Ολυμπιακού, έριξε στους πέντε τη διαφορά για την ομάδα του Πειραιά (71-66).

Ο Θρύλος το πίστευε, η Μακόλι με δίποντο έγραψε το 71-68 με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν και η Αμερικανίδα των «ερυθρόλευκων» με καλή άμυνα, έδωσε την επίθεση στον Ολυμπιακό με 32,5 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Η Αντερσον κέρδισε το φάουλ, έχασε όμως το ζευγάρι των βολών με το ματς να πηγαίνει στις Λετονές και οι «ερυθρόλευκες» να προκρίνονται στην επόμενη φάση του Eurocup, παίζοντας μπαράζ για να μπορέσουν να αγωνιστούν στους «16» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 35-37, 55-44, 74-70.

ΡΙΓΑ (Ζίμπαρτς) Πέντι 14 (1), Μπάσκο – Μέλνμπαρντ 12 (2), Βεϊντέρε 2, Στιούαρτ 17 (8), Κράστινα 10 (1), Μάλοτ 11 (3), Κρέσλινα 3 (1), Εγκλίτε 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη)  Μάζιτς, Σταμάτη 3 (1), Χατζηνικολάου 9 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Άντερσον 11 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚόλεϊ 15 (5/15 δίποντα, 5/7 βολές), Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 21 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές),  Μπαλτά