Κυρίαρχος Θρύλος

Ενας Ολυμπιακός εξαιρετικός, με ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και εξαιρετικό μπάσκετ, “καθάρισε” εύκολα με 98-77 την Γκραν Κανάρια έχοντας ηγέτη τον εκπληκτικό Σπανούλη με 21 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν  αρκετά νευρικό στο ξεκίνημα με τη Γκραν Κανάρια, παρά τον τραυματισμό στο γόνατο  του Ραντίτσεβιτς, με τους Μπάλβιν και Τιλί να είναι οι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών των αντιπάλων του Θρύλου, ωστόσο, όσο πέρναγε η ώρα με καλή άμυνα και ισορροπία στις γραμμές αλλά και τους Σπανούλη -Πρίντεζη ,Λέ Ντέι να ανεβάζουν στροφές το παιχνίδι βρήκε τον δρόμο του.  Το 8-9 μετατράπηκε σε 19-14 και την πρώτη περίοδο να βρίσκει την “ερυθρόλευκη” ομάδα να έχει ήδη 8 ασίστ  και 9/12 δίποντα και το σκορ στο 20-14.

Με το σκορ στο 24-21 ,στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Πειραιώτες κατάφεραν να  κάνουν ένα σερί 10-0 για το 34-21 ,με το σκορ να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο, όσο πέρναγε η ώρα ,με την  ομάδα του Μπλατ να βγάζει ενέργεια, ποιότητα και  δυναμική στο παιχνίδι της  και την Γκραν Κανάρια  να μην μπορεί επ ουδενί λογο να αντιδράσει.  Με Πρίντεζη,Λε ντέι και Σπανούλη να κάνουν τη διαφορά για το 52-33 του ημιχρόνου .

To σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να κινείται στο ίδιο -γρήγορο  δημιουργικό  τέμπο στην επίθεση, με τον Σπανούλη να είναι πραγματικά αλάνθαστος   ενώ η άμυνα της ομάδας  ήταν κάτι παραπάνω  απο εξαιρετική μη δίνοντας το δικαίωμα στους  αντιπάλους του να ελπίζουν σε κάτι καλό.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 73-54, της τρίτης περιόδου.. Ουσιαστικά και η΄τέταρτη περίοδος ήταν απόλυτα χαλαρή  ,με τη Γκραν Κανάρια  να μειώνει απλά στο μείον 15, αλλά και πάλι με ένα επιθετικό του ξέσπασμα , ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι διαμορφώνοντας το τελικό 98-77.