ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Καλύτερος αλλά… ισόπαλος

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Hanball Premier με τον «Ολυμπιακό Σ.Φ.Π.»-Όμιλο Ξυνή να μένει στο 17-17 κόντρα στον ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Ευόσμου. Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του, θα μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη βάση της συνολικής τους απόδοσης και των ευκαιριών που δημιούργησαν.

Καλό ξεκίνημα, απόλυτος έλεγχος στο πρώτο ημίχρονο

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση, άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλέξανδρου Αλβανού (1:35) και με τέρματα των Σανίκη και Τζηρά προηγήθηκε με 1-3 στο πρώτο πεντάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης είχε πραγματοποιήσει 4 αποκρούσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι το 11ο λεπτό για να το αυξήσουν σε 4-1 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αλέξανδρου Αλβανού (11:30), ύστερα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου του αγώνα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-4 με τον Κοκκώνη, ωστόσο ο Θρύλος «απάντησε» άμεσα με τον Κανδύλα να σημειώνει το 5-2, επαναφέροντας και πάλι το προβάδισμα των 3 τερμάτων. Στο σημείο εκείνο ο αθλητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Τζηράς μετά από σπρώξιμο αντιπάλου, έπεσε στα κάγκελα και δέχθηκε χτύπημα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα. Μόλις ξεκίνησε και πάλι η αναμέτρηση οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4-5 στο 20′ αλλά με τους Τζηρά και Σανίκη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 4-7 μέσα σε δυο λεπτά. Οι Πειραιώτες έφτασαν για πρώτη φορά στο +4 με σκόρερ τον Αλέξανδρο Αλβανό (4-8) και με το 4ο τέρμα του ίδιου παίκτη διαμορφώθηκε το 5-9 για να λήξει το ημίχρονο με  6-9 υπέρ του Θρύλου.

Ντέρμπι στο β’ μέρος

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 8-9, ο Σανίκης πέτυχε το 8-10 αλλά στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 10-10. Ο ΔημήτρηςΤζηράς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 10-11 (39:50) και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Βεσελίνοβιτς σε 11-11.  Με νέο τέρμα του Τζηρά διαμορφώθηκε το 11-12 αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν δυο σερί φορές για να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Κυπραίο να σημειώνει το 13-12 (43:00) στον αιφνιδιασμό. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση καθώς με ένα σερί 4-0 μετέτρεψαν το 13-12 σε 13-16. Αχικά ο Τζηράς ισοφάρισε σε 13-13 και με έξοχο τέρμα του Αλέξανδρου Αλβανού ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 14-13 (47:58).  Στη συνέχεια ο Θρύλος απέκτησε και πάλι «αέρα» τριών τερμάτων με τον Αλβανό να διαμορφώνει το 15-13 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και τον Παντελή Κωστακίδη να «γράφει» 13-16. Στο 53′ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-16, όμως και πάλι ο Αλέξης Αλβανός έδωσε την λύση σημειώνοντας το 15-17 (54′).

Μπορούσε τη νίκη…

Ο Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης απέκρουσε πέναλτι, ενώ είχε προηγηθεί δίλεπτη αποβολή του Αλβανού, διατηρώνοντας το 15-17. Μετά τη νέα δίλεπτη αποβολή του Τζηρά, ο Βεσελίνοβιτς μείωσε με πέναλτι του Βεσελίνοβιτς σε 16-17, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και ο Παλάσκας ισοφάρισε σε 17-17 (56:43). Ο Πάνος Καραμπουρνιώτης κέρδισε το πέναλτι και την δίλεπτη αποβολή του Τσίλη, ωστόσο ο Αλέξανδρος Αλβανός αστόχησε και έτσι παρέμεινε το 17-17. Στην τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να σκοράρει όμως η προσπάθεια του Αλβανού σταμάτησε το δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ. Έτσι παρέμεινε το 17-17 στο πρώτο ντέρμπι του Ολυμπιακού με έναν εκ των διεκδικητών του τίτλου